"Dość eksperymentów na służbie zdrowia"
"Solidarność" żąda zaprzestania eksperymentowania na służbie zdrowia i zdrowiu Polaków. Związkowcy będą protestować jeśli rząd i parlament nie wycofają się "z niekorzystnych dla społeczeństwa działań w zakresie polityki zdrowotnej państwa".
Obradujące w Gdańsku Prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" zajmowało się sytuacją w służbie zdrowia.
W przyjętym stanowisku Prezydium KK wyraziło poparcie dla wszystkich form protestu, prowadzonego przez struktury związku, przeciwko proponowanej reformie systemu opieki zdrowotnej, przekazano także wyrazy solidarności z osobami uczestniczącymi w strajku głodowym.
Przyjmowanie przez rząd i parlament niedopracowanych i nieprzemyślanych ustaw niesie ze sobą ogromne skutki społeczne. Przykładem takich działań może być nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, gdzie w trakcie prac legislacyjnych ustawodawca nie uwzględnił skutków niewypłacania pensji pracownikom z powodu zajęć komorniczych - napisano w stanowisku.
Przypomniano, że obecny rząd i parlament kończy swoją kadencję w 2005 roku i "nie jest więc w stanie wziąć odpowiedzialność za swoje błędy, ani ich ewentualnie naprawić".
Związkowcy przestrzegli, że jeśli rząd i parlament nie wycofają się z "niekorzystnych dla społeczeństwa działań w zakresie polityki zdrowotnej państwa, Prezydium KK wezwie wszystkie struktury związkowe do solidarnościowych akcji protestacyjnych".
Chcemy odstąpienia od tej ustawy, która mówi o przekształceniu jednostek służby zdrowia w spółki użyteczności publicznej, co - naszym zdaniem - w konsekwencji może doprowadzić do serii upadłości poszczególnych jednostek - wyjaśnił wiceprzewodniczący KK "S" Maciej Jankowski.
Dodał, że związkowcy oczekują także powrotu zapisów w ustawie Kodeks postępowania cywilnego, które chronią wynagrodzenia pracownicze.