Dorośli mają swojego Harry`ego Pottera
Powieści o magii zaspokajają tkwiącą w
większości dorosłych potrzebę powrotu do dziecięcych marzeń o
byciu czarodziejem - powiedziała w Warszawie brytyjska pisarka Susanna Clarke, autorka powieści "Jonathan Strange i pan Norrell".
W powieści Clarke, która jest nominowana do jednej z najbardziej prestiżowych brytyjskich nagród literackich - Bookera, historia miesza się z magią i fantastyką. Jej akcja rozgrywa się w Anglii na początku XIX wieku, w epoce wojen napoleońskich. Pan Norrell jest jednym z nielicznych magów, którzy działają w tych czasach. On oraz jego przyjaciel i uczeń Jonathan Strange zdobywają wielką władzę, a angielski rząd prosi ich o pomoc w walce z Napoleonem. Powieść, która jest debiutem literackim 45-letniej Susanny Clarke, szybko stała się bestsellerem, często też jest określana jako "Harry Potter dla dorosłych".
Sama autorka bynajmniej nie odcina się od porównań z serią o Harrym Potterze, choć przyznaje, że w trakcie pisania nie znała ani jednej książki Joanne Rowling. Przeczytała je dopiero ostatnio i uważa, że to bardzo dobra literatura. "Seria o Harrym Potterze jest fenomenem, który trudno będzie przyćmić jakiejś innej powieści. Porównania z powieściami Rowling traktuję jako komplement" - powiedziała brytyjska pisarka.
Autorka "Pana Norrella..." ceni sobie najbardziej angielską klasykę powieści - Jane Austen, Karola Dickensa, J.R.R. Tolkiena, ale także pisarzy współczesnych Philipa Pullmana, Neila Gaimana. W powieści znaleźć można odniesienia do wszystkich tych autorów. Najwięcej radości dostarczyłby mi czytelnik, nie znoszący książek o magikach czy wróżkach, który jednak przeczytałby "Jonathana Strange'a..." i byłby nim zachwycony. Lubię wypróbowywać i zaskakiwać czytelników - powiedziała Clarke.
Clarke pisała swoją debiutancką powieść przez 10 lat. Na pomysł fabuły wpadła podczas choroby, gdy po raz kolejny przeczytała trylogię Tolkiena. Właśnie zarzuciłam na dobre pisanie kiepskich powieści detektywistycznych i miałam chandrę. Nim lektura Tolkiena dobiegła końca, wiedziałam już, że chcę napisać powieść o magii. O dwóch magikach i ich przyjaźni przekształcającej się następnie w rywalizację - opowiadała Clarke.
Powieść Clarke ukazała się 30 września w 21 krajach i przez dwa miesiące sprzedano 750 tys. egzemplarzy książki. W Wielkiej Brytanii opublikowało ją wydawnictwo Bloomsburry - to samo, które wylansowało serię o Harrym Poterze. W Anglii opublikowano całą powieść w jednym, liczącym sobie ponad 700 stron tomie. W Polsce Wydawnictwo Literackie zdecydowało się podzielić powieść na trzy tomy. Na razie w księgarniach jest pierwszy z nich. Drugi ma się ukazać w połowie grudnia, a trzeci - na początku lutego przyszłego roku.