Dorn: wszczęcie procedury ułaskawienia Sobotki jest szkodliwe dla Polski
Minister spraw wewnętrznych i administracji
Ludwik Dorn powiedział we Wrocławiu, że wszczęcie przez
prezydenta procedury ułaskawienia b. wiceministra SWiA Zbigniewa
Sobotki "nie służy interesowi Rzeczypospolitej".
02.12.2005 | aktual.: 02.12.2005 18:59
Prezydent Aleksander Kwaśniewski 25 listopada wszczął procedurę ułaskawienia Zbigniewa Sobotki, wiceszefa MSWiA w rządzie Leszka Millera, na jego prośbę. Sobotka został skazany dwa tygodnie temu na 3,5 roku więzienia w sprawie tzw. przecieku starachowickiego. Sąd Apelacyjny w Krakowie uznał go za winnego ujawnienia tajemnicy państwowej i służbowej, narażenia działających "pod przykryciem" policjantów w trakcie zakupu kontrolowanego broni palnej, amunicji i narkotyków.
Z racji wykonywanych przez siebie obowiązków muszę być powściągliwy w słowach i w ocenach głowy państwa. Powiem jedno, tego rodzaju kroki nie służą interesowi Rzeczypospolitej - mówił wicepremier podczas konferencji prasowej.
Szef MSWiA dodał, iż sądzi, że jeśli "istnieje jakakolwiek możliwość, by - działając w ramach prawa - sprawę całą opóźnić, to, przy całym szacunku dla urzędu głowy państwa i poszanowaniu prawa, tego rodzaju kroki zostaną podjęte". Podkreślił jednak, że z punktu widzenia prawa prezydent ma w tej sprawie całkowicie wolną rękę.
Dorn odniósł się również do sprawy pobicia przez dwóch wrocławskich policjantów 19-letniego sprawcy kradzieży. Mężczyzna trafił do szpitala, usunięto mu śledzionę. Funkcjonariuszom postawiono zarzuty, trafili do aresztu.
Muszę powiedzieć jasno: zero tolerancji dla tego rodzaju zachowań - podkreślił Dorn. O ile policjant używa środków przymusu bezpośredniego w ramach prawa i zdrowego rozsądku i powstaje wobec tego medialna kontrowersja, to może liczyć na ochronę i wsparcie nie tylko ze strony swoich przełożonych, ale również ministra. Natomiast jeżeli dopuszcza się takich haniebnych czynów, jakich najprawdopodobniej dopuścili się ci dwaj policjanci to na żadną ochronę nie mają prawa liczyć - zaznaczył.
Pytany przez dziennikarzy o termin powołania wojewody dolnośląskiego Dorn powiedział jedynie, że decyzja zostanie podjęta w ciągu najbliższych dwóch tygodni.
Szef MSWiA spotkał się we Wrocławiu z kierownictwem Komendy Wojewódzkiej. Wręczył też nagrody dolnośląskim policjantom, w tym dwóm funkcjonariuszom, którzy w 2005 roku zatrzymali najwięcej sprawców przestępstw na tzw. gorącym uczynku.