PolskaDorn: PO popiera nowelizację lustracji, ale nie podpisało projektu

Dorn: PO popiera nowelizację lustracji, ale nie podpisało projektu

Marszałek Sejmu Ludwik Dorn powiedział, że klub Platformy Obywatelskiej - mimo że popiera "małą nowelizację" ustawy lustracyjnej i "nie ma do niej zastrzeżeń" - to nie składa podpisów pod projektem. Jak zaznaczył, podpisy pod projektem składają posłowie PiS, Samoobrony, LPR i PSL. Tzw. "mała nowelizacja" ustawy lustracyjnej ma przywrócić dziennikarzom i naukowcom dostęp do akt IPN.

Platforma Obywatelska stwierdziła, że nowelizację popiera, ale nie zamierza przyłączać się do posłów wnioskodawców - powiedział Ludwik Dorn na konferencji prasowej.

Szef klubu PO Bogdan Zdrojewski zapewnił, że "nic się nie kryje" za brakiem podpisu parlamentarzystów Platformy pod projektem "małej nowelizacji" ustawy lustracyjnej.

Jak tłumaczył, PO nie podpisywała się pod projektem, bo "nie było takiego uzgodnienia". Po spotkaniu z prezydentem wyszliśmy z przekonaniem, że idziemy w kierunku nowelizacji, że wszyscy popieramy pewien projekt, ale nie że wszyscy posłowie muszą się podpisać. Nigdy takiej procedury nie było - mówił Zdrojewski.

Popieraliśmy kierunek prac nad małą nowelizacją i w dalszym ciągu popieramy. Dlatego - choć mamy własny projekt - to nie zgłaszamy go, by nie wprowadzać zamieszania - podkreślił szef klubu PO.

Marszałek Sejmu nie wykluczył w piątek, że zmiany w projekcie nowelizacji ustawy lustracyjnej są konieczne. Tutaj każdy dobry pomysł, czy pomysł który udoskonala coś, co jest, będzie naprawdę jest mile widziany - zapewnił.

Pytany, czy pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy lustracyjnej jest przewidziane na posiedzeniu Komisji Ustawodawczej, Dorn powiedział, że taki jest jego zamiar. Będę jeszcze o tym rozmawiał z przewodniczącym tej komisji - dodał.

Jak dodał, chce, aby Komisja Ustawodawcza zebrała się przed najbliższym posiedzeniem Sejmu - we wtorek w godzinach przedpołudniowych.

To jest taka data, gdy będzie znane - według wszelkich znaków na niebie i ziemi - pisemne uzasadnienie do wyroku Trybunału Konstytucyjnego - zaznaczył.

Jak dodał, wtedy zorientuje się, czy drugie i trzecie czytanie projektu nowelizacji może odbyć się podczas najbliższego posiedzenia Sejmu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)