PolskaDorn: Miller musi odejść

Dorn: Miller musi odejść

Aby odsunąć od władzy obecny układ rządu z Leszkiem Millerem na czele konieczne jest rozpoczęcie działań pozaparlamentarnych - uważa poseł Prawa i Sprawiedliwości Ludwik Dorn. Gość porannych "Sygnałów Dnia" w PR1 podkreślił, że zmiana osób rządzących jest istotną potrzebą obywatelską.

Dorn: Miller musi odejść
Źródło zdjęć: © PAP | Tomasz Gzell

08.07.2003 | aktual.: 08.07.2003 08:49

Przedstawiciele ugrupowań opozycyjnych w parlamencie podczas dzisiejszego spotkania mają zdecydować o wspólnym działaniu, by spowodować ustąpienie premiera Millera. Opozycja zarzuca rządzącemu Sojuszowi Lewicy Demokratycznej układy ze światem przestępczym, czego dowodem miałaby być tak zwana afera starachowicka.

Ludwik Dorn potwierdził w radiowych Sygnałach Dnia, że podczas spotkania PiS zaproponuje działania pozaparlamentarne ponieważ, jego zdaniem, sejmowa arytmetyka głosowania nie pozwala odsunąć obecnego premiera od władzy. Podczas ostatniego głosowania nad wnioskiem o wotum zaufania większośc posłów poparła Leszka Millera.

Poseł Dorn uważa, że w tej sytuacji walkę parlamentarną należy uzupełnić naciskiem społecznym, by uruchomić mechanizm prowadzący do odejścia Leszka Millera i "tąpnięcia politycznego" w SLD.

Ludwik Dorn nie zgodził się również z propozycją ministra sprawiedliwości Grzegorza Kurczuka, by oddzielić funkcję szefa tego resortu od funkcji prokuratora generalnego. W takiej sytuacji - zdaniem Dorna - pozycja prokuratora nie będzie przejrzysta, bo nie wiadomo, kto miałby go powoływać i odwoływać. Natomiast stworzenie kadencyjnego urzędu prokuratorskiego dałoby prokuratorowi generalnemu możliwości chronienia korzystnych dla niego układów politycznych i pole do nadużyć - twierdzi Ludwik Dorn.

Poseł PiS uważa również, że należy ułatwić dostęp do zawodów adwokata, notariusza i radcy prawnego. Temu ma służyć projekt odpowiedniej ustawy, który omówi na najbliższym posiedzeniu Sejm. Ludwik Dorn powiedział, że w celu ułatwienia dostępu młodym ludziom do tych zawodów należałoby wyjść poza egzaminy korporacyjne, ponieważ osoby, które już są pełnoprawnymi prawnikami nie są zainteresowane zwiększeniem liczby specjalistów w swojej dziedzinie. Dorn zauważył, że korporacje zawodowe już podjęły energiczne działania by nie dopuścić do zmiany sytuacji prawnej bo poczuły, że ich interesy materialne są zagrożone.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)