Donald Tusk w stowarzyszeniu Siemacha: jesteście istotą chrześcijaństwa
- Bezinteresowna pomoc, charakterystyczna dla stowarzyszenia Siemacha, to istota chrześcijaństwa - powiedział premier Donald Tusk w Krakowie na wigilijnym spotkaniu organizacji.
- Jeśli istotą chrześcijaństwa jest miłość, a miłości bezinteresowna pomoc, to na pewno wy, Siemacha, jesteście istotą tego, do czego tęskni tak wielu ludzi - prawdziwego i głębokiego chrześcijaństwa - powiedział premier, który w wigilijnym spotkaniu uczestniczył wraz z żoną.
- Jestem naprawdę szczęśliwy, że te rodzinne święta można spędzić z tak wielką i tak kapitalną rodziną - dodał. - Nie wiem, czy Jezus Chrystus dwa tysiące lat temu trafiłby do Siemachy. Ale jestem przekonany, że Siemacha byłaby tam, gdzie on potrzebował pomocy - powiedział.
W krakowskiej wigilii stowarzyszenia Siemacha uczestniczyło około tysiąca dzieci i młodzieży z Krakowa, Rzeszowa, Tarnowa i Kielc. Przybyli też m.in. prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i Rzeszowa Tadeusz Ferenc, wojewoda małopolski Jerzy Miller oraz marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa.
Wśród gości były również znane osoby wspierające organizację, m.in. piosenkarka Anna Maria Jopek, bramkarz Jerzy Dudek, rajdowiec Rafał Sonik, a także prezesi największych polskich firm, które pomagają stowarzyszeniu.
- Ci najwięksi przyjechali dlatego, że dziś najważniejsi dla nich są wychowankowie Siemachy - mówił dyrektor generalny Stowarzyszenia Siemacha ks. Andrzej Augustyński.
Niedzielny wieczór wigilijny rozpoczęła kolędą Anna Maria Jopek. Po jej występie ks. Augustyński zaprosił na scenę 8-letnią Anię, podopieczną stowarzyszenia, mieszkającą pod Wadowicami, która urodziła się głucha. Dzięki serii operacji lekarzom udało się przywrócić jej słuch, ale kilka lat temu Anię dotknęło inne nieszczęście: zmarła jej mama. Spotkanie ze sławną imienniczką było wielkim marzeniem dziewczynki.
Stowarzyszenie wychowawcze Siemacha powstało w 1993 r. w Krakowie. Stosuje ideę wychowania rówieśniczego. Obecnie na organizację składa się 25 specjalistycznych placówek, które oferują młodym ludziom zajęcia wychowawcze, sportowe i terapeutyczne. Codziennie korzysta z nich blisko 2,5 tys. dzieci. W ramach stowarzyszenia działa Krakowski Instytut Psychoterapii, a także dwa centra rozwoju.
Siemacha prowadzi też placówki dla dzieci zlokalizowane w galeriach handlowych w Krakowie, Tarnowie i Rzeszowie. Znajdują się tam pracownie m.in. muzyczne, fotograficzne, kulinarne i multimedialne. Umożliwiają one młodym ludziom zdobywanie nowych umiejętności pod opieką instruktorów. Młodzież korzysta z nich za darmo. Dwie z tych świetlic otwierał premier Tusk. W najbliższych latach organizacja planuje stworzyć ogólnopolską sieć takich świetlic, które maja być alternatywą dla dzieci spędzających wolny czas w galeriach handlowych.