Donald Tusk: w środę spotkam się z inicjatorami referendum ws. 6‑latków
Premier Donald Tusk poinformował w Brukseli, że w najbliższą środę spotka się z inicjatorami obywatelskiego wniosku o referenedum m.in. w sprawie obowiązku szkolnego dla sześciolatków.
- Na środę jestem umówiony z przedstawicielami stowarzyszenia Ratuj maluchy, czyli inicjatorami referendum i przeciwnikami sześciolatków w szkołach" - oświadczył premier w piątek na konferencji prasowej po szczycie przywódców UE w Brukseli. "Będziemy słuchali własnych argumentów i przekonywali się - podkreślił.
Zdaniem premiera obawy o to, że poważna debata na temat posyłania sześciolatków do szkół w Polsce się nie odbyła "wydaje się przesadzona".
Według Tuska "poważna rozmowa o tym, czy sześciolatki mają pójść do szkół czy też nie, toczy się od pięciu lat i jest jednym z najbardziej przegadanych tematów w Polsce".
- Będę o tym w środę mówił państwu Elbanowskim (inicjatorom akcji Ratuj Maluchy) i innym inicjatorom referendum, że tak naprawdę ta debata przyniosła bardzo głębokie korekty i bardzo poważne działania, które mają złagodzić te ewentualne negatywne skutki posyłania sześciolatków do szkół, także o charakterze ustawowym - poinformował Tusk.
- Debata o sześciolatkach odbywała się w Polsce naprawdę bardzo intensywnie i to od długiego czasu. Jeden z ostatnich aktów odbędzie się w środę - podsumował szef rządu.
W czwartek sejm prawie siedem godzin debatował nad obywatelskim wnioskiem o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum edukacyjnego m.in. w sprawie obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Pod wnioskiem zebrano blisko 950 tys. podpisów.
Obniżenia wieku szkolnego do sześciu lat, które ostatecznie - jak twierdzi MEN - ma nastąpić 1 września 2014 r., broniła szefowa MEN Krystyna Szumilas oraz Platforma Obywatelska. Poparcie dla wniosku zadeklarowali w debacie posłowie opozycji. Koalicyjny PSL zapowiada konsultacje dotyczące referendum. Głosowanie nad wnioskiem odbędzie się w Sejmie za dwa tygodnie.
Autorzy wniosku o przeprowadzenie referendum, wywodzący się z ruchu Ratuj maluchy, chcą by obywatele odpowiedzieli na pięć pytań: 1. Czy jesteś za zniesieniem obowiązku szkolnego sześciolatków? 2. Czy jesteś za zniesieniem obowiązku przedszkolnego pięciolatków? 3. Czy jesteś za przywróceniem w liceach ogólnokształcących pełnego kursu historii oraz innych przedmiotów? 4. Czy jesteś za stopniowym powrotem do systemu: 8 lat szkoły podstawowej plus 4 lata szkoły średniej? 5. Czy jesteś za ustawowym powstrzymaniem procesu likwidacji publicznych szkół i przedszkoli?