Trwa ładowanie...
16-06-2013 10:40

Donald Tusk spotkał się z przebywającym z wizytą w Polsce premierem Japonii Shinzo Abe

Wizyta premiera Japonii w Warszawie przejdzie do historii i będzie kamieniem milowym polsko-japońskich relacji - ocenił premier Donald Tusk. Shinzo Abe uważa, że Polska i Japonia muszą rozwijać wzajemną współpracę m.in. w zakresie obronności.

d3wk3or
d3wk3or

Jednym z głównych tematów spotkania Shinzo Abe z Donaldem Tuskiem była współpraca w dziedzinie energetyki.

- Oba nasze kraje muszą dużo płacić za importowaną energię, a to ma bezpośredni wpływ na konkurencyjność naszych gospodarek. Uzgodniliśmy w związku z tym kontynuowanie prac Grupy Wysokiego Szczebla do spraw energetyki, szczególnie w sektorze energii jądrowej i odnawialnej - poinformował Tusk na wspólnej konferencji prasowej z Abe.

Premier oświadczył, że Polska jest otwarta na współpracę z japońskimi partnerami, którzy planują w naszym kraju podjęcie działalności w sektorze energetycznym. - Cieszymy się także na wymianę doświadczeń, jeśli chodzi o technologię czystego węgla. Japonia jest tutaj jednym ze światowych liderów, (...) a energia oparta na węglu to jedno z kluczowych zagadnień polskiej gospodarki - powiedział polski premier.

Zadeklarował również, że Polska chce współpracować z japońskimi naukowcami na rzecz tworzenia tzw. inteligentnych sieci energetycznych.

d3wk3or

Tusk zauważył, że polsko-japońska współpraca w ostatnim czasie rozwija się "bardzo intensywne"; nazwał Shinzo Abe przyjacielem Polski.

Premier zauważył, że to nie jest pierwsza wizyta Shinzo Abe w Polsce - jest on w Warszawie ponownie po wielu, wielu latach. - Chciałem podziękować za pańskie wrażenie, które przekazał pan w czasie naszego spotkania, wrażenia wielkich zmian, jakie Polska przeszła od tego czasu. Nasza relacje, nasza współpraca rozwija się bardzo intensywnie w ostatnim czasie - powiedział szef polskiego rządu.

W jego ocenie, wizyta premiera Japonii w Warszawie, która zbiega się ze szczytem przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej przejdzie do historii.

- Dobra pozycja państw Grupy Wyszehradzkiej w europejskiej gospodarce w czasie kryzysu, to dobra przesłanka, aby współpraca pomiędzy Japonią i Grupą Wyszehradzką była jak najściślejsza. Jestem przekonany, że warszawskie spotkanie będzie kamieniem milowym i przejdzie do historii relacji Japonii z Polską i relacji Japonii z całą Europą - powiedział Tusk.

d3wk3or

Według polskiego premiera, wizyta Abe otwiera też nowy rozdział w relacjach Japonia-Grupa Wyszehradzka. Jak podkreślił, z premierem Abe będzie wspierać aktywnie tę współpracę.

Rozmowa premierów Polski i Japonii dotyczyła też m.in. polsko-japońskiej współpracy w dziedzinie gospodarczej, obronnej, bezpieczeństwa, nauki i technologii, promocji inwestycji oraz polityki klimatycznej.

- Główne obszary współpracy między Polską a Japonią, to dialog polityczny, współpraca gospodarcza i naukowa oraz wspieranie kontaktów międzyludzkich - powiedział Tusk.

d3wk3or

Poinformował także, że przedmiotem rozmowy była współpraca w sektorze obronnym. - Ustaliliśmy, że już latem tego roku będziemy kontynuowali w sposób bardziej formalny współpracę na rzecz obrony obu państw i Japonii i Polski - powiedział Tusk.

Premier Japonii podkreślił, że Polska i Japonią muszą dążyć do dalszej współpracy, która ma mieć na celu rozwój obu państw. - Zgodziliśmy się, że należy dążyć do spotkania, którego celem będzie omówienie konkretnych działań mających na celu rozwój współpracy w zakresie obronności - powiedział japoński premier.

Dodał, że w sierpniu tego roku Polskę odwiedzi flotylla japońskich statków szkoleniowych.

d3wk3or

Abe poinformował także, że jego rozmowa z Donaldem Tuskiem dotyczyła też "dużej potrzeby wzrostu wymiany" między Polską i Japonią również w zakresie "wymiany ludzkiej". - Z całą pewnością musimy dążyć do tego, aby budować i rozwiązywać problemy międzynarodowe, również dzięki współpracy między Japonią i Polską - podkreślił.

Premier Japonii wyraził podziw dla osiągnięć Polski, jeśli chodzi o rozwój gospodarczy na przestrzeni ostatnich 20 lat. - Z całą pewnością można powiedzieć, że Polska jest silnikiem wzrostu gospodarczego Europy. Chciałby wyrazić swój wielki podziw dla takich osiągnięć Polski - powiedział Abe.

"Japonia to bardzo cenny partner Grupy Wyszehradzkiej"

Japonia jako państwo specjalizujące się w energetyce jądrowej, w energetyce opartej na energii odnawialnej, na tzw. czystym węglu, to bardzo cenny partner dla całej Grupy Wyszehradzkiej - powiedział premier Donald Tusk podczas niedzielnej konferencji prasowej.

d3wk3or

Tusk stwierdził podczas konferencji prasowej, iż jest zadowolony z zapowiedzi japońskiego premiera, że podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie jesienią tego roku, ma uczestniczyć "wysoki przedstawiciel Japonii".

- Okazuje się, że nasze starania na rzecz Partnerstwa Wschodniego i zbliżenia Ukrainy i innych państwa Partnerstwa Wschodniego z Unią Europejska są doceniane w Tokio, że dla Japonii Grupa Wyszehradzka jest punktem odniesienia, jeśli chodzi o współpracę z całym regionem - dodał.

Premier mówił, że Shinzo Abe był podczas spotkania informowany o praktycznych formach współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, m.in. o tworzeniu wspólnego rynku gazu. - Jesteśmy już bardzo zaawansowani w tym ważnym i wiodącym przedsięwzięciu w Europie, bo ono praktycznie pokazuje, na czym polega wspólny rynek w wymiarze energetycznym. Państwa Grupy Wyszehradzkiej będą na pewno dobrym przykładem dla całej UE - podkreślił.

d3wk3or

Tusk dodał, iż jest przekonany, że wizyta premiera Japonii będzie kolejnym krokiem zbliżenia kontynentów, "a przede wszystkim Japonii i Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem naszego ambitnego i żądnego sukcesów regionu".

"Konieczne wzmocnienie współpracy w dziedzinie energetyki"

Premier Japonii Shinzo Abe poinformował, że podczas szczytu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej, który w niedzielę odbył się w Warszawie z jego udziałem, podkreślano konieczność wzmocnienia współpracy w dziedzinie polityki energetycznej.

Abe podkreślił, że podczas szczytu wypracowano oświadczenie, które potwierdza rangę relacji między Grupą Wyszehradzką a Japonią. - Podkreślaliśmy konieczność wzmocnienia współpracy, szczególnie w zakresie polityki energetycznej - powiedział. Dodał, że rok 2014 ogłoszony zostanie "rokiem wymiany" między Grupą Wyszehradzką a Japonią. - Będziemy dążyć do tego, by ta współpraca przyniosła oczekiwane przez nas efekty - zaznaczył.

- Opierając się na wspólnych wartościach, jakie dzielimy z państwami Grupy Wyszehradzkiej, chcielibyśmy kontynuować naszą współpracę - powiedział. Odnosząc się do polityki obronnej, zaznaczył, że politycy potwierdzili "ważność działań na rzecz pokoju we Wschodniej Azji i konieczność podejmowania aktywnych działań".

Dodał, że podczas szczytu rozmawiano też o problemach Korei Północnej - "m.in. o problemie porwanych przez Koreę Północną obywateli Japonii i innych państw". Premier Japonii zapowiedział też, że zorganizowane zostanie seminarium państw Grupy Wyszehradzkiej i Japonii w zakresie polityki obronnej. Abe zaznaczył, że japońskie firmy inwestujące w czterech państwach Grupy stworzyły już około 120 tys. miejsc pracy.

W niedzielę rano Shinzo Abe złożył wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Premier Japonii wraz małżonką przybył do Polski już w sobotę wieczorem. Tego dnia wziął udział wydarzeniu kulturalnym "Cool Japan" w hotelu Bristol. Podczas spotkania zaproszeni goście mogli poznać japońską kulturę, jedzenia i modę.

W związku z wizytą szefa japońskiego rządu i jego spotkaniem z premierami krajów Grupy Wyszehradzkiej przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów demonstrowało ok. 20 ekologów z Greenpeace. Protestowali przeciw promocji eksportu japońskiej technologii jądrowej do Europy Środkowej oraz wzywali do nawiązania współpracy z krajami Grupy Wyszehradzkiej w zakresie odnawialnych źródeł energii. Demonstranci chcieli przekazać premierom petycję.

Zebrani trzymali transparenty z napisami w językach krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz po angielsku i japońsku: "Premierze Abe, promuj energię odnawialną, nie Fukushimę", a także: "Remember Fukishima" (ang. "Pamiętaj Fukushimę"), nawiązując do spowodowanej tsunami katastrofy w elektrowni jądrowej Fukushima I w marcu 2011 r.

d3wk3or
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wk3or
Więcej tematów