Donald Tusk: rząd powinien ustąpić w sporze o praworządność

Podczas wizyty w Sofii Przewodniczący Rady Europejskiej odniósł się do zarzutów KE o brak praworządności w polskim sądownictwie. Tusk stwierdził, że rząd Mateusza Morawieckiego powinien pójść w tej sprawie na ustępstwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Donald Tusk twierdzi, że Polska powinna przychylić się do propozycji KE
Donald Tusk twierdzi, że Polska powinna przychylić się do propozycji KE (East News)
WP

- To nie jest pojedynek między polskim rządem a KE. To jest bardzo poważny spór o to, czy Polska będzie praworządnym krajem, czy nie - ocenił.

Zdaniem Donalda Tuska rząd nie powinien ustępować ze względu na naciski ze strony Komisji Europejskiej, ale dlatego, że konieczność zmian jest "oczywista" i liczą na nie "właściwie wszyscy ludzie w Europie".

Szef Rady Europejskiej odniósł się również do relacji Polski i Stanów Zjednoczonych. Tusk powiedział dziennikarzom, że w interesie Polski jest uczestniczyć w stu procentach w kształtowaniu europejskiej polityki wobec wrogów i wobec przyjaciół, także tych najbliższych, jakimi są USA.

WP

Zobacz także: Senator PO zdradza, dlaczego chce powrotu Tuska

- Wszyscy bez wyjątku, łącznie z premierem polskiego rządu, demonstrowaliśmy tu w Sofii pełną jedność, także wobec dziś trudnych tematów związanych z USA. Chciałbym bardzo wyraźnie podkreślić, akurat Polakom nie muszę tego tłumaczyć, dlatego że jestem przekonany o najwyższej potrzebie ścisłej współpracy z Ameryką - podkreślił, dodając, że jest "najbardziej proamerykańskim politykiem w Brukseli, a być może również w całej Europie".

Tusk zaznaczył również, że Unii Europejskiej zależy na integracji Bałkanów Zachodnich. Jak stwierdził, "z historycznego, geograficznego, mentalnego i kulturowego punktu widzenia region ten jest częścią Europy", co "powinno mieć również polityczne konsekwencje".

WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
WP
WP