PolitykaDonald Tusk o braku raportu z "afery taśmowej": zawiedzionych - przepraszam

Donald Tusk o braku raportu z "afery taśmowej": zawiedzionych - przepraszam

Były premier Donald Tusk pytany, dlaczego pomimo zapowiedzi nie został przedstawiony raport z tzw. afery taśmowej, powiedział, że woli wywiązywać się z zapowiedzi, ale nie był w stanie przewidzieć, iż przestanie być szefem rządu. - Zawiedzionych oczywiście przepraszam - podkreślił.

Donald Tusk o braku raportu z "afery taśmowej": zawiedzionych - przepraszam
Źródło zdjęć: © PAP | Radek Pietruszka

Pod koniec sierpnia Tusk zapowiedział, że we wrześniu ówczesny szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz przedstawi szczegółową informację na temat sprawy podsłuchów rozmów polityków, ministrów i biznesmenów. - Potem podejmę stosowne decyzje - zadeklarował wówczas. 30 sierpnia Tusk został wybrany na szefa Rady Europejskiej, w konsekwencji czego przestał być premierem. Sienkiewicz natomiast przestał być szefem MSW, a w nowym rządzie stworzonym przez Ewę Kopacz tekę tę objęła Teresa Piotrowska.

- Przestałem być premierem, więc mam problem, bo oczywiście wolę się wywiązywać z tego typu zapowiedzi, ale dwóch ludzi, którzy wzięli za to odpowiedzialność nie jest w rządzie. Nie byłem w stanie przewidzieć, że finał tej brukselskiej Rady Europejskiej, która dokonała wyboru (jego na szefa Rady Europejskiej) będzie tak wyglądać. Zawiedzionych oczywiście przepraszam, ale z całą pewnością nowe władze będą - we własnym interesie - zmierzały do możliwie szybkiego wyjaśnienia - powiedział Tusk.

Jak dodał, zrobiła na nim też wrażenie sugestia wyrażona przez prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta, "że w związku z tym, że toczy się śledztwo, być może lepiej byłoby, gdyby politycy nie próbowali być komentatorami tego, co się dzieje w tej chwili i co jest w rękach prokuratury". - Być może powinniśmy oczekiwać od prokuratury jakichś systematycznych komunikatów, być może to jest lepsza droga - powiedział b. premier.

Podsłuchy w restauracjach

Od lipca 2013 r. w dwu warszawskich restauracjach podsłuchano kilkadziesiąt osób z kręgu polityki, biznesu oraz byłych i obecnych funkcjonariuszy publicznych. Część nielegalnie podsłuchanych rozmów została opisana w tygodniku "Wprost". Prokuratura pod koniec czerwca postawiła zarzuty biznesmenom Markowi Falencie i Krzysztofowi Rybce oraz Łukaszowi N. i Konradowi L. - pracownikom restauracji, w których dokonywano podsłuchów. Falenta nie przyznał się do tych zarzutów i zapewnia, że jest niewinny. Obecnie termin zakończenia śledztwa jest wyznaczony na połowę grudnia.

Praska prokuratura okręgowa w związku z treścią ujawnionych nagrań prowadzi jeszcze jedno śledztwo. Dotyczy ono ujawnionej treści nielegalnie podsłuchanej rozmowy b. ministra transportu Sławomira Nowaka i b. wiceministra finansów Andrzeja Parafianowicza. Wszczęto je w sprawie przekroczenia uprawnień przez b. wiceministra finansów poprzez podjęcie niezgodnych z prawem działań w celu udaremnienia kontroli skarbowej w firmie żony Nowaka. Jest ono również przedłużone do połowy grudnia.

We wrześniu jeden z wątków umorzyła Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Było to śledztwo w sprawie podsłuchanej nielegalnie rozmowy ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza z prezesem NBP Markiem Belką. Prokuratura uznała, że żaden z funkcjonariuszy publicznych nie przekroczył uprawnień, nie miało też miejsca niedopełnienie obowiązków.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (384)