Trwa ładowanie...
d7z837q

Donald Trump "wygadał się" Rosjaninowi. USA straciły najlepszego szpiega

Oleg Smolienkow był szpiegiem USA pracującym w administracji Putina - donosi "Kommiersant". Musiał być ewakuowany po tym, jak Donald Trump zwiększył ryzyko jego demaskacji. Prezydent USA miał powiedzieć kilka słów za dużo w rozmowie z Siergiejem Ławrowem.
Share
USA mogły stracić najlepszego szpiega przez niefrasobliwość Donalda Trumpa
USA mogły stracić najlepszego szpiega przez niefrasobliwość Donalda TrumpaŹródło: PAP/EPA, Fot: Michael Klimentyev/SPUTNIK Russia,KREMLIN POOL
d7z837q

Największy rosyjski dziennik poinformował, że najważniejszym amerykańskim szpiegiem, którego ewakuowano w 2017 roku był Oleg Smolienkow. Kreml potwierdził, że był on pracownikiem administracji Władimira Putina.

Smolienkow miał zostać ewakuowany przez CIA z Rosji już w 2016 roku. Mężczyzna miał przekazać administracji USA dane o ingerencji rosyjskich służb w amerykańskie wybory prezydenckie.

Donald Trump "wygadał się" Rosjaninowi. USA straciły najlepszego szpiega

Decyzja o ewakuowaniu Smolienkowa i jego rodziny do USA zapadła jednak rok później, kiedy przebywał na wakacjach w Czarnogórze. W pierwszej chwili rosyjskie służby podejrzewały, że mężczyzna został zamordowany. Dopiero później okazało się, że "urlop" Smolienkowów zaaranżowała CIA. Teraz mieszkają w północnej Wirginii, rzut beretem od głównej siedziby agencji amerykańskiego wywiadu.

d7z837q

Jak twierdzi CNN szpieg musiał być ewakuowany przez niefrasobliwość Donalda Trumpa. Prezydent USA miał powiedzieć o kilka słów za dużo w rozmowach z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem.

USA straciły najlepszego szpiega. Siergiej Ławrow: nigdy o nim nie słyszałem

Amerykańskie służby i rosyjski MSZ, zaprzeczają tej wersji wydarzeń, określając je mianem "bredni". Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że Smolienkow nie miał ważnej funkcji w administracji i został zwolniony kilka lat temu.

"Kommiersant" twierdzi, że mężczyzna był bliskim współpracownikiem doradcy prezydenta Rosji ds. zagranicznych. "Nigdy o nim nie słyszałem" - powiedział z kolei szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.

Czytaj też: Andrzej Duda nie wie, co z przyjazdem Donalda Trumpa. Amerykanie milczą
Przełom na linii Kijów-Moskwa? Emmanuel Macron dzwonił do Władimira Putina

Masz news, ciekawy film lub zdjęcie? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl. Opiszemy najciekawsze historie i materiały!

d7z837q

Podziel się opinią

Share
d7z837q
d7z837q
Więcej tematów