Trwa ładowanie...
d44cval

Domy rozerwane na strzępy. Katastrofalne skutki cyklonu na Pacyfiku

Prezydent wyspiarskiego państwa Vanuatu na Oceanie Spokojnym Baldwin Lonsdale zaapelował w niedzielę o pilną pomoc międzynarodową po katastrofalnym ataku cyklonu Pam, który wyrządził olbrzymie szkody. Liczba ofiar śmiertelnych może sięgać kilkudziesięciu osób.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Obraz zniszczeń na wyspie Vanuatu
Obraz zniszczeń na wyspie Vanuatu (PAP/EPA, Fot: Graham Crumb)
d44cval

- To jest prawdopodobnie jedna z najgorszych katastrof, jakie kiedykolwiek widziano na Pacyfiku, potrzebna jest olbrzymia pomoc humanitarna - powiedział dyrektor miejscowej filii organizacji pomocowej Oxfam Colin Collet van Rooyen. "Całe społeczności lokalne zostały zmiecione" - dodał.

Z powodu praktycznie całkowitego zniszczenia infrastruktury telekomunikacyjnej na archipelagu, niemożliwe jest na razie precyzyjne określenie liczby ofiar i strat materialnych. Według niepotwierdzonych danych ONZ, tylko w jednej prowincji liczba ofiar śmiertelnych wynosi 44 osoby. W stolicy Port Vila miało zginąć 8 osób.

Dyrektor organizacji pomocowej Save The Children w Vanuatu Tom Skirrow ocenia, że pełny obraz zniszczeń wyrządzonych przez cyklon może być znany dopiero za kilka dni.

d44cval

Organizacje humanitarne informują o zrównanych z ziemią całych wioskach, zablokowanych przez powalone drzewa drogach i pozrywanych liniach energetycznych. - Ludzie błąkają się po ulicach szukając pomocy - powiedział Skirrow. - Wiele domów zostało po prostu rozerwanych na strzępy - dodał.

Rzeczniczka innej organizacji pomocowej World Vision, Chloe Morrison, wskazała, że zniszczenia są tak duże ponieważ konstrukcja większości domów na archipelagu jest bardzo słaba i nie miały one żadnych szans aby sprostać atakowi cyklonu 5 kategorii, którego szybkość wiatru dochodziła do ponad 300 km/godz.

Vanuatu, którego ludność liczy ok. 270 tys. osób, jest krajem bardzo ubogim. Prezydent Lonsdale apelował w sobotę na forum konferencji ONZ aby społeczność międzynarodowa "wyciągnęła do nas rękę wobec nieszczęścia, które nas spotkało".

Apel nie pozostał bez echa. Wielka Brytania zadeklarowała pomoc w wysokości 1 mln funtów (2,8 mln euro), UE 1 mln euro a Nowa Zelandia 730 tys. dolarów. Pomoc zapowiedziały także USA i Francja a Australia oświadczyła, że jest gotowa uczestniczyć w akcji ratunkowej i wysłać wszelką pomoc, jaka będzie potrzebna.

Archipelag 83 wysp wchodzących w skład Vanuatu jest oddalony o 1 750 km na wschód od Australii; 65 wysp jest zamieszkanych.

d44cval

Podziel się opinią

Share

d44cval

d44cval
Więcej tematów