WP
WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
rekord

Domino Day 2005: nadzwyczajne środki ostrożności

Nadzwyczajne środki ostrożności towarzyszą próbie pobicia rekordu Guinnessa w układaniu i przewracaniu kostek domina w Leeuwarden. Hala Frisian Expo Center w stolicy holenderskiej Fryzji jest strzeżona przez licznych ochroniarzy i policjantów z psami. Ma to związek z zapowiedziami obrońców praw zwierząt, że storpedują imprezę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Holenderscy obrońcy praw zwierząt zareagowali na zabicie przez organizatorów wróbla, który dostał się w ubiegłym tygodniu do hali, gdzie układano kompozycje z kostek domina. Ptak, zanim został zestrzelony, zdołał przewrócić 23 tys. z ponad 4,3 mln ustawionych już kostek.

Wkrótce po informacji o zastrzeleniu ptaka, na antenie jednej z holenderskich stacji radiowych rozpętała się dyskusja. Jeden z didżejów zaproponował nawet nagrodę pieniężną za storpedowanie próby bicia rekordu w odwecie za zabicie wróbla.

Wśród pomysłów na przewrócenie konstrukcji pojawiały się namowy do używania w pobliżu hali młotów pneumatycznych, rzucaniu kamieniami, a także odtwarzanie muzyki z potężnych głośników, które poprzez wywołaną wibrację mogłyby przewrócić budowlę z kostek - powiedziała Karolina Swoboda z holenderskiej firmy, która rekrutowała budowniczych domina.

WP

Przed piątkowym show wszyscy wchodzący do hali byli skrupulatnie kontrolowani, niemożliwy był także kontakt z budowniczymi konstrukcji. To ze względu na nadzwyczajne środki bezpieczeństwa i groźby wobec organizatorów, jakie pojawiały się m.in. w internecie - tłumaczyła holenderska opiekunka polskich dziennikarzy.

Domino Day 2005 jest próbą pobicia zeszłorocznego rekordu. Wtedy we Frisian Expo Center - hali o powierzchni dwóch boisk piłkarskich - przewróciło się 3 992 397 kostek domino. W tym roku konstrukcję z ponad 4,3 mln kostek układało przez 8 tygodni 90 osób z 15 krajów Europy. Najliczniejszą - po Holendrach - grupą budowniczych są Polacy - jest ich w Leeuwarden 16.

Polub WP Wiadomości
WP
WP