Dom rodzinny Jana Pawła II zostanie sprzedany
Umowa sprzedaży domu rodzinnego Jana Pawła
II w Wadowicach zostanie zawarta prawdopodobnie jeszcze w tym
tygodniu - powiedział mec. Jacek Michalski z warszawskiego biura kancelarii prawnej Dewey Ballantine, który
reprezentuje interesy właściciela - Rona Balamutha.
Mec. Michalski nie ujawnił, kto zamierza kupić kamienicę. Wiadomo jedynie, że jest to ktoś z Polski. 13 lutego prawnik informował, że Ron Balamuth z Nowego Jorku zawarł przedwstępną umowę sprzedaży kamienicy właśnie z polskim podmiotem. Zapewnił, że w umowie tej są zapisy o pozostaniu w kamienicy muzeum Papieża. Znajdzie się tam także izba poświęcona pamięci ofiar holokaustu.
Niewielka jednopiętrowa kamienica została wzniesiona przed 1845 rokiem. Balamuthowie - Rozalia i Yechiel, nabyli ją w 1911 r. z rąk Józefa Lisko. Niemal cała rodzina Balamuthów zginęła podczas niemieckiej okupacji w obozie śmierci w Bełżcu, dzieląc los tysięcy wadowickich Żydów. Śmierci uniknął syn Yechiela - Chaim, który motocyklem dotarł na granicę radziecką. Został aresztowany i zesłany do łagru. Po wojnie trafił do Izraela, gdzie urodził się jego syn Ron.
Od początku Ron Balamuth zapewniał, że jego rodzina chce, aby także po sprzedaży budynku utrzymał on swój obecny charakter miejsca pamięci o polskim Papieżu.
W wadowickiej kamienicy rodzice Jana Pawła II - Karol i Emilia Wojtyłowie - wraz z 13-letnim synem Edmundem zamieszkali w 1919 r. Zajmowali dwa pokoje z kuchnią na pierwszym piętrze. 18 maja 1920 roku urodził się ich syn Karol. Latem 1938 roku Wojtyła senior wraz z synem Karolem opuścili Wadowice i przeprowadzili się do Krakowa. Obecnie w domu tym mieści się muzeum Jana Pawła II, które otwarto 18 maja 1984 roku - w 64. rocznicę urodzin Papieża.