Dokumentacja: Unia Europejska rozszerzy się po raz piąty
Przedstawiciele 15 państw członkowskich Unii
Europejskiej i 10 krajów do niej przystępujących, w tym Polski,
złożą w środę w Atenach podpisy pod Traktatem Akcesyjnym. Będzie
to wstęp do piątego rozszerzenia wspólnoty od czasu jej narodzin.
Poniżej kalendarium rozszerzania.
1951 - Sześć państw - Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Niemcy i Włochy - tworzy Europejską Wspólnotę Węgla i Stali.
1958 - Powstaje Europejska Wspólnota Gospodarcza. W momencie narodzin liczy około 160 milionów mieszkańców.
1973 - Wspólnota po raz pierwszy przyjmuje nowych członków: Danię, Irlandię i Wielką Brytanię. Ludność EWG powiększa się tym samym o 60 milionów mieszkańców.
1981 - Pierwszy krok w kierunku rozszerzenia na południe - członkiem wspólnoty zostaje licząca 10 milionów mieszkańców Grecja.
1986 - Dalsze rozszerzenie na południe - nowymi członkami zostają Hiszpania i Portugalia. Wspólnocie przybywa około 50 milionów mieszkańców. Ma ich łącznie już 320 milionów i staje się największym międzynarodowym organizmem gospodarczym na świecie.
1992 - Traktat z Maastrichtu przekształca zorientowaną głównie na sprawy gospodarcze EWG w Unię Europejską, która jest także politycznym związkiem państw.
1995 - Czwarte rozszerzenie: do Unii wstępują liczące ogółem 22 miliony mieszkańców Austria, Finlandia i Szwecja. Unia staje się Piętnastką, zajmuje obszar 3,2 miliona kilometrów kwadratowych i liczy 379 milionów mieszkańców.
2004 - Do Unii Europejskiej ma wejść kolejnych 10 państw: Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia i Węgry. Ludność UE wzrośnie tym samym w przybliżeniu o 75 milionów, do 454 milionów.(an)