Trwa ładowanie...
d3myra5
23-06-2006 00:15

Dofinansowanie na usuwanie azbestu

Mieszkańcy powiatu poznańskiego pierwsi w kraju będą mogli pozbyć się azbestowych materiałów i nie zbankrutować przy tym . Aż 70% poniesionych wydatków na tego typu inwestycję sfinansują bowiem wojewódzki, powiatowy oraz gminny fundusz ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Wnioski będzie można składać najprawdopodobniej jeszcze jesienią tego roku - informuje "Głos Wielkopolski".

d3myra5
d3myra5

W projekcie bierze udział 17 gmin z powiatu poznańskiego. Władze powiatu opracowały już regulamin udzielania pomocy finansowej osobom fizycznym w likwidacji wyrobów zawierających azbest. Dotyczyć to będzie głównie rolników, których do tej pory nie było na stać na pozbycie się toksycznego materiału. Tymczasem większość budynków na wsiach, oraz w małych miejscowościach pokrytych jest właśnie eternitem, który zwiera azbest.

Ten minerał dodawany był także jako składnik do wyrobu elementów izolacyjnych w budownictwie. W latach 70 i 80. azbest był powszechnie wykorzystywany ze względu na cenę, trwałość oraz właściwości izolacyjne. Badania wykazały, że jest on groźny dla zdrowia ludzi.

Do tej pory toksyczny azbest trafiał na dzikie wysypiska, do jezior lub był używany do utwardzania polnych dróg. Pierwsi w kraju mieszkańcy powiatu poznańskiego będą mogli pozbyć się azbestowych materiałów, nie pokrywając kosztów całego przedsięwzięcia.

Projekt skierowany jest do osób fizycznych, czyli głównie dla rolników, którzy najczęściej w swoich gospodarstwach posiadają pokrycia dachowe z wykorzystaniem azbestu - wyjaśnia wicestarosta poznański Tomasz Łubiński.

d3myra5

Na usuwanie azbestu zostanie przeznaczone ponad milion złotych. Wnioski będzie można składać do urzędów gmin, ale dopiero po rozstrzygnięciu przetargu na wyłonienie wykonawcy tej usługi, czyli za około dwa miesiące.

Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Poznaniu jest w trakcie prac nad uruchomieniem linii kredytowej obsługiwanej przez Bank Ochrony Środowiska dla finansowania tego przedsięwzięcia - wyjaśnia rzecznik prasowy WFOŚiGW Walerian Ignasiak. Ze strony funduszu zostały zagwarantowane dopłaty do odsetek od takich kredytów - dodaje.

To przedsięwzięcie pilotażowe i po dopracowaniu mechanizmów organizacyjnych i finansowych może być stosowane w innych powiatach.

Jak twierdzą pomysłodawcy pomyślna realizacja tych zamierzeń w dużym stopniu zależy jednak od zaangażowania właścicieli budynków pokrytych azbestem. Ze wsparcia funduszu w ubiegłym roku skorzystały dwa wielkopolskie nadleśnictwa w Babkach i Grodźcu, które zajęły się usuwaniem elementów azbestowych w użytkowanych budynkach.

d3myra5

Od roku 1997 roku wprowadzono w Polsce zakaz produkcji i obrotu azbestem, ale jego wykorzystywanie jest dopuszczalne do 2032 roku. Potem elementy azbestowe mają się znaleźć na odpowiednio przygotowanych składowiskach.

Azbest przechowywany w należytych warunkach nie stanowi bowiem zagrożenia dla zdrowia ludzi. W Wielkopolsce znajdują się dwa miejsca, w którym można składować niebezpieczne odpady azbestowe: w Przedsiębiorstwie Produkcyjno - Handlowym "Izopol" w Trzemesznie oraz w Zakładzie Utylizacji Odpadów w Koninie. (PAP)

d3myra5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3myra5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj