Dobry fundusz emerytalny - czy na pewno w nim jesteś?

Wybór OFE jest jedną z ważniejszych decyzji finansowych, jakie podejmujemy. Mimo to, niewielu z nas podchodzi do niej wystarczająco odpowiedzialnie. Dlaczego?

Fundusz emerytalny wybieramy rozpoczynając pierwszą pracę. Na ogół jesteśmy wtedy w wieku między 18 a 25 lat. Na emeryturę w Polsce kobiety przechodzą w wieku 60 lat a mężczyźni w wieku 65 lat. Między przystąpieniem do funduszu a przejściem na emeryturę, kiedy to zaczniemy korzystać ze środków z OFE mija więc kilkadziesiąt lat, a jak wiadomo znacznie łatwiej przychodzi nam planowanie decyzji, których efekty dotkną nas w bliższej, dającej się wyobrazić przyszłości.

Dotarcie do wiadomości, które pomogłyby nam w podjęciu właściwej decyzji wymaga pewnego wysiłku i rozeznania. Choć z pomocą przyjść tu może prasa codzienna, portale finansowe oraz strony internetowe samych OFE, zbyt rzadko korzystamy z tych źródeł informacji.

Jaki stąd wniosek? Mimo że do emerytury jeszcze daleko, i że porównanie OFE nie jest rzeczą łatwą, warto poświęcić trochę czasu na analizę tego zagadnienia – od tego, które OFE wybierzemy, będzie zależeć poziom naszego życia na emeryturze.

Czym powinniśmy kierować się przy wyborze OFE? Śledź długoterminowe wyniki inwestycyjne

Wysokość naszej przyszłej emerytury z OFE w dużym stopniu zależy od skuteczności, z jaką fundusz inwestuje nasze pieniądze. Jedną z miar skuteczności inwestowania są stopy zwrotu, które obrazują wzrost wartości jednostek rozrachunkowych (składki wpłacane do OFE po potrąceniu opłaty od składki przeliczane są na jednostki rozrachunkowe). Wyniki inwestycyjne są bardzo ważne, bo tylko 1% różnica w rocznych stopach zwrotu na przestrzeni 30 lat powoduje aż 16% różnicę w wysokości zgromadzonego kapitału. Oznacza to, że stosunkowo niewielka różnica w efektywności inwestowania przekłada się na znaczące różnice w wysokości przyszłej emerytury. Oficjalne stopy zwrotu za okres 3 lat podawane są przez Komisje Nadzoru Finansowego (KNF) na koniec marca i na koniec września każdego roku. Wszystkie historyczne rankingi stóp zwrotu KNF dostępne są na stronie internetowej www.knf.gov.pl

[

]( http://clk.tradedoubler.com/click?p=61731&a=1153059&g=16951308 )

Badaj szacunkowy stan swojego konta

Inną miarą efektywności inwestycyjnej OFE stosowanej do porównań funduszy jest tzw. szacunkowy stan konta. Do jego wyliczenia przyjmuje się, że w zakładanym okresie do funduszu co miesiąc wpływa składka o takiej samej wysokości (np. 100 zł), która po odliczeniu opłaty od składki przeliczana jest na jednostki rozrachunkowe. W rachunkach uwzględnia się cały okres od 1999 roku, oraz to, czy fundusz lepiej inwestował pod koniec badanego okresu, kiedy na rachunku było więcej środków, czy na początku, kiedy stan rachunku był niższy. Hipotetyczny stan konta wyliczany jest przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (www.mpips.gov.pl), a także przez dzienniki zajmujące się problematyką funduszy emerytalnych (m.in. przez „Rzeczpospolitą” i „Gazetę Wyborczą”).

Stabilność to bezpieczeństwo Oprócz wysokości stóp zwrotu i hipotetycznego stanu konta można zwrócić uwagę na stabilność osiąganych wyników. Fundusze, które znajdują się stale w czołówce rankingów dają także większą szansę na dobry wynik końcowy. Nie zaszkodzi więc przestudiować rankingi KNF także pod tym kątem. Pomogą nam w tym zestawienia dziennika „Rzeczpospolita”, przygotowywane wkrótce po upływie kolejnego okresu rozrachunkowego. Ostatni ranking opublikowano 12.04.2007, po ogłoszeniu przez KNF 3-letnich stóp zwrotu na koniec marca 2007. Tam też znajdziemy stopy zwrotu od początku działania wszystkich funduszy do końca marca, co pomoże nam sprawdzić, które z OFE najlepiej radzą sobie na najdłuższych dystansach.

[

]( http://clk.tradedoubler.com/click?p=61731&a=1153059&g=16951308 )

Wygoda i sprawna obsługa

Oczywiście, ważna jest jakość obsługi oferowana przez fundusze. Lepiej sprawdzić, czy będziemy mieli łatwy dostęp do informacji o wysokości zgromadzonych środków, czy fundusz powiadomi nas o wpływie nowej składki sms-em albo czy podpiszemy umowę w wybranym przez nas miejscu i czasie, nie zaś w odległym oddziale, a będzie to możliwe tylko wtedy, gdy fundusz dysponuje rozległą i liczną siecią przedstawicieli.

Teoretycznie, czynniki wymienione powyżej powinny mieć największe znaczenie przy wyborze funduszu emerytalnego. I tak też jest w rzeczywistości, przynajmniej na poziomie deklaracji. Słabe wyniki inwestycyjne oraz niewystarczająca jakość obsługi to dwie najczęściej podawane przyczyny zmiany funduszu (źródło: ARC OFE Monitor, kwiecień 2007). Jako czynniki o nieco mniejszym znaczeniu wymienia się namowy znajomych lub agenta konkurencyjnego funduszu. Oznacza to, że coraz bardziej świadomie myślimy o naszych przyszłych emeryturach, szukając najlepszych możliwych rozwiązań.

ING Nationale-Nederlanden OFE

To nie przypadek, że od 2000 roku klienci, którzy po raz pierwszy wybierają fundusz emerytalny, zdecydowanie najczęściej decydowali się na ING Nationale-Nederlanden OFE. Wiąże się to z bardzo dobrymi wynikami inwestycyjnymi, które fundusz wypracowywał dla swoich członków. ING Nationale-Nederlanden OFE jest jedynym funduszem emerytalnym, który w rankingach stóp zwrotu ogłaszanych przez Komisję Nadzoru Finansowego (dawna Komisja Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych) osiągał zawsze wyniki powyżej średniej, a w rankingu stóp zwrotu od początku działalności wszystkich funduszy (30.09.1999) do końca marca 2007 r. zajął drugie miejsce. Wyniki te znalazły uznanie niezależnych ekspertów i prasy zajmującej się tematyką emerytur w Polsce i zagranicą. Fundusz ING Nationale Nederlanden wielokrotnie wygrywał
w rankingach „Rzeczpospolitej” – także w ostatnim, opublikowanym 12.04.2007 r. Najwyżej oceniany był również przez „Gazetę Wyborczą” i gazetę Giełdy „Parkiet”. W latach 2003, 2004 i 2005 ING Nationale-Nederlanden OFE zdobył prestiżową nagrodę miesięcznika finansowego Investment & Pensions Europe (IPE) dla najlepszego funduszu emerytalnego w Europie Środkowo-Wschodniej. W 2004 r. fundusz zdobył nagrodę IPE dla najlepszego funduszu emerytalnego w Europie w kategorii Ład Korporacyjny. Warto wybrać fundusz, którego akcjonariusze należą do grupy ING, która posiada ponad 150 lat doświadczenia w branży ubezpieczeniowo-finansowej i świadczy usługi dla ponad 50 milionów klientów w 60 krajach na całym świecie. Eliza Wiśniewska Kierownik ds. grupy produktów ING Nationale-Nederlanden

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie