Dobra kultury zagrożone
W zeszłym roku odnotowano prawie tysiąc kradzieży, aktów wandalizmu, nielegalnych zakupów i sprzedaży dzieł sztuki. Policja wykryła tylko co czwartego sprawcę takich przestępstw, wynika z danych przedstawionych podczas odbywającej sie konferencji "Bezpieczeństwo dóbr kultury - nowe idee i technologie".
18.10.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
W konferencji, która odbywała się w Bibliotece Narodowej i Domu Pracy Twórczej w podwarszawskich Radziejowicach, wzięło udział ponad 170 uczestników, reprezentujących środowiska naukowe, samorządowe, służby konserwatorskie, dyrekcje bibliotek, archiwów, kościelne służby konserwatorskie. Uczestniczyli w niej także przedstawiciele ministerstw: obrony narodowej, edukacji, nauki, ochrony środowiska, gospodarki, skarbu państwa.
Według uczestników konferencji, kradzież wartego ok. 4 mln dolarów obrazu Moneta "Plaża w Pourville" z Muzeum Narodowego w Poznaniu i XIV-wiecznej rzeźby z kościoła w Orli to najgłośniejsze z takich kradzieży w ostatnich latach.
Uczestnicy konferencji uznali za konieczne podjęcie prac nad wieloletnim i kompleksowym programem ochrony zabytków, obejmującym metody przeciwdziałania przestępczości, ochronę dóbr kultury w czasie szczególnych zagrożeń, np. klęsk żywiołowych lub konfliktów zbrojnych. Postulowano także zmianę przepisów prawnych i nowych rozwiązań technicznych.
Kradzieże dzieł sztuki spowodowane są brakiem dostatecznych środków na zabezpieczenie techniczne muzeów, kościołów i bibliotek. Niewystarczająca jest kontrola celna, brakuje służb specjalizujących się w ich zwalczaniu - powiedział Piotr Ogrodzki, dyrektor Ośrodka Zbiorów Publicznych.
Podczas dyskusji zaproponowano stworzenie wyspecjalizowanych grup, złożonych z funkcjonariuszy policji, konserwatorów zabytków, przedstawicieli samorządów i nadzoru budowlanego. Miałyby one w kompleksowy sposób oceniać stan bezpieczeństwa naszych obiektów kulturowych.
Podkreślono też konieczność prowadzenia szkoleń i ćwiczeń z zakresu ewakuacji ludzi i zbiorów w razie zagrożenia, wprowadzenie szybkiego systemu informacji o skradzionych dziełach sztuki i szczegółowej dokumentacji zbiorów publicznych oraz prywatnych. (mk)