Trwa ładowanie...
d1s819n

Do USA wracają plutony egzekucyjne i kara śmierci przez rozstrzelanie

Mimo protestów, plutony egzekucyjne wracają do USA. Obecnie taka forma wykonywania kary śmierci dozwolona jest tylko w Oklahomie i Utah, ale o krok od jej wprowadzenia jest też już Mississippi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Do USA wracają plutony egzekucyjne i kara śmierci przez rozstrzelanie
(AFP, Fot: MIKE SIMONS / GETTY IMAGES NORTH AMERICA)
d1s819n

W Mississippi projekt ustawy w sprawie przywrócenia plutonów egzekucyjnych, a także komór gazowych, w środę przeszedł głosowanie w Izbie Reprezentantów. Teraz trafi do Senatu.

Powracanie do tej drastycznej metody wykonywania kary śmierci spowodowane jest coraz większymi problemami z pozyskanie chemikaliów koniecznych do przeprowadzenia egzekucji poprzez śmiertelny zastrzyk. Dodatkowo konserwatywni politycy obawiają się, że przeciwnicy kary śmierci doprowadzą do uznania śmiertelnych zastrzyków za niekonstytucyjne, co jeszcze bardziej skomplikuje procedurę wykonywania egzekucji.

Obecnie w stanie Mississippi w celach śmierci znajduje się 47 skazańców (według danych "The Telegraph" - przyp. red.), gdy tymczasem ostatnia egzekucja została przeprowadzona tam już pięć lat temu, w 2012 r. Wszystko dlatego, że europejska firma dostarczająca chemikalia do śmiercionośnych zastrzyków, na znak protestu przeciwko karze śmierci, wstrzymała dostawy do USA.

d1s819n

Obecnie w 33 stanach, gdzie obowiązuje kara śmierci, główną metodą jej wykonywania jest właśnie wstrzyknięcie śmiertelnego zastrzyku. Ponadto w trzech stanach dozwolona jest egzekucja przez powieszenie, w pięciu - w komorze gazowej, a w ośmiu - na krześle elektrycznym.

Biorąc pod uwagę, że nowym prezydentem USA został wybrany z ramienia republikanów, znany z konserwatywnych poglądów i poparcia dla kary śmierci, Donald Trump, można podejrzewać, że plutony egzekucyjne wkrótce mogą zawitać także do innych stanów.

d1s819n

Podziel się opinią

Share

d1s819n

d1s819n
Więcej tematów