Trwa ładowanie...
d1eponp
TVP

Do sądu trafił akt oskarżenia ws. księdza Jacka S.

O gwałt, seksualne wykorzystywanie małoletnich oraz nakłonienie do przerwania ciąży i o seksualne nadużycie stosunku zależności został oskarżony ksiądz kapitan Jacek S. z kościoła garnizonowego w Legionowie – dowiedział się portal tvp.info. Akt oskarżenia trafił do sądu w sierpniu, ale śledczy dopiero teraz ujawnili tę sprawę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Do sądu trafił akt oskarżenia ws. księdza Jacka S.
(WP.PL, Fot: Paweł Kozioł)
d1eponp

Duchowny został oskarżony o sześć przestępstw – wynika z informacji portalu tvp.info. Najpoważniejszy zarzut dotyczy zgwałcenia. Cztery kolejne mają charakter pedofilii: dwa dotyczą wykorzystania seksualnego osoby małoletniej, a dwa tzw. seksualnego nadużycia stosunku zależności. Ostatnie przestępstwo, o jakie jest oskarżony duchowny, dotyczy nakłaniania do usunięcia ciąży. W sumie kapłanowi grozi do 12 lat więzienia. Niestety nie wiadomo, ile dokładnie było ofiar S., ponieważ stołeczna prokuratura apelacyjna nie chce się na temat sprawy wypowiadać.

Wiadomo, że niedługo po wpłynięciu aktu oskarżenia, Sąd Okręgowy dla Warszawy Pragi zwrócił go prokuraturze w celu uzupełnienia. Śledczy zaskarżyli tę decyzję, ale sąd odwoławczy przyznał rację Sądowi Okręgowemu. W końcu 24 września akt oskarżenia ponownie trafił do sądu.

Sprawa ma związek ze zgłoszeniem się na policję 18-letniej dziewczyny, która była kiedyś chórzystką w legionowskiej parafii pod wezwaniem św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny. Powiedziała, że jako 14-latka została wykorzystana seksualnie przez duchownego, z którym później miała romans. Kobieta powiedziała także, że mając 17 lat zaszła z Jackiem S. w ciążę, a duchowny miał kazać jej usunąć dziecko. Miał też zapłacić za ten zabieg. W styczniu 2012 r. Jacek S. został zatrzymany i trafił do aresztu. O sprawie wówczas jako pierwszy poinformował „Super Express”.

d1eponp

Ksiądz pułkownik Zbigniew Kępa, rzecznik Ordynariatu Polowego, tuż po zatrzymaniu księdza Jacka S., wydał następujący komunikat: „Po otrzymaniu informacji na temat powodów zatrzymania ks. Jacka S. z dniem 17 stycznia 2012 roku Kuria Polowa zawiesiła go w sprawowaniu wszelkich funkcji i urzędów w Ordynariacie Polowym, zgodnie ze wskazówką zawartą w Okólniku Kongregacji Doktryny Wiary z dnia 3 maja 2011 roku. Ten całkowity zakaz jakiejkolwiek posługi w Ordynariacie Polowym obowiązuje ks. Jacka S. do czasu wyjaśnienia stawianych mu zarzutów. Wobec ks. Jacka S. zostanie niezwłocznie podjęte wstępne dochodzenie kanoniczne, zgodnie z kanonem 1717 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Po zakończeniu wspomnianego dochodzenia, kierując się przepisami zawartymi w motu proprio »Sacramentorum sanctitatis tutela«, wszystkie zebrane informacje zostaną przekazane Stolicy Apostolskiej”.

Źródło: tvp.info

d1eponp

Podziel się opinią

Share
d1eponp
d1eponp
Więcej tematów