Do referendum - 50 dni
Do referendum europejskiego zostało 50 dni, ale tylko dziesięć na utworzenie dodatkowych obwodów głosowania, m.in. w domach studenta - przypomina Państwowa Komisja Wyborcza. Jej sekretarz Kazimierz Czaplicki wyjaśnia ponadto, że osoba kończąca 18 lat 8 czerwca, będzie mogła oddać głos tylko drugiego dnia referendum.
W przypadku referendum europejskiego studenci po raz pierwszy nie będą musieli rozstrzygać dylematu: wracać na głosowanie do domu, czy opuścić wybory. Ustawa o referendach umożliwia utworzenie obwodów wyborczych w domach studenckich. Dodatkowe obwody mogą być także utworzone do 29 kwietnia w szpitalach, domach pomocy społecznej, więzieniach, aresztach śledczych.
"Studenci, którzy będą przebywali 7 i 8 czerwca w domu studenckim, jeżeli chcą, aby tam był utworzony obwód głosowania, powinni niezwłocznie złożyć wniosek do rektora" - powiedział sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej Kazimierz Czaplicki.
Pod wnioskiem o utworzenie obwodu musi podpisać się co najmniej 50 studentów. Na jego podstawie rektor występuje o utworzenie obwodu do prezydenta lub burmistrza miasta. Uchwałę o utworzeniu obwodu podejmuje rada gminy.
"Wnioski powinny wpłynąć z pewnym wyprzedzeniem (w stosunku do 29 kwietnia), żeby można było zwołać sesję gminy i utworzyć obwody. Najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby rektorzy po prostu zapytali właściwego burmistrza czy prezydenta miasta, kiedy jest sesja gminy i do tego czasu wniosek złożyli" - podkreślił sekretarz PKW.
Jeśli w domu studenckim nie zostanie utworzony obwód, to studenci będą mogli głosować w miejscu stałego zameldowania albo powinni do 29 maja złożyć wniosek do gminy w miejscu, w którym przebywają, o wpisanie ich do spisu wyborców.
Również wszyscy inni obywatele, którzy chcą głosować poza miejscem zameldowania, muszą do 29 maja wpisać się na listę osób uprawnionych do udziału w referendum tam, gdzie chcą głosować.
Natomiast ci, którzy udają się w podróż i wiedzą, że nie będą 7 i 8 czerwca w miejscu zamieszkania, ale nie wiedzą gdzie będą znajdowali się w czasie referendum, mogą zwrócić się do swojego urzędu gminy o wydanie im zaświadczenia o prawie do głosowania. Po takie zaświadczenia trzeba zgłosić się do 5 czerwca.
"Osoba, która ma zaświadczenie o prawie do głosowania, może głosować w dowolnym miejscu. Natomiast osoba, która zgłosi wniosek o dopisanie w gminie, może głosować tylko tam" - wyjaśnił Czaplicki.
Dwudniowe referendum może stanowić problem dla osób, które obchodzą swoje osiemnaste urodziny w drugim dniu głosowania.
Jak powiedział Czaplicki, młodzi ludzie, którzy kończą 18 lat w sobotę 7 czerwca, będą mogli głosować albo w sobotę, albo w niedzielę. Natomiast ci, którzy osiemnaste urodziny mają w niedzielę 8 czerwca, będą mogli głosować tylko tego dnia. Osoby te będą umieszczone na dodatkowym spisie.(an)