Trwa ładowanie...
dbdcyxz

Do Polski należy wybór między współpracą a życiem fobiami - oświadczyła rzeczniczka MSZ Rosji. Ale dodała, że Warszawa "przyjmuje wskazówki z Waszyngtonu"

• Jesteśmy gotowi do rozwijania relacji - powiedziała rzeczniczka MSZ Rosji
• Do Polski należy wybór między współpracą a życiem fobiami - dodała
• W ten sposób skomentowała expose ministra Waszczykowskiego
• Nie omieszkała jednak dodać, że Warszawa "przyjmuje wskazówki z Waszyngtonu"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Do Polski należy wybór między współpracą a życiem fobiami - oświadczyła rzeczniczka MSZ Rosji. Ale dodała, że Warszawa "przyjmuje wskazówki z Waszyngtonu"
(Wikimedia Commons, Fot: Julie Mineeva)
dbdcyxz

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa oznajmiła, że Rosja jest gotowa do rozwijania relacji gospodarczych i politycznych, a do Polski należy wybór między drogą współpracy i "życiem fobiami". Oceniła też, że Warszawa "przyjmuje wskazówki z Waszyngtonu".

Zacharowa skomentowała w ten sposób słowa szefa polskiego MSZ Witolda Waszczykowskiego o tym, iż polityka Rosji budzi najwięcej obaw spośród zagrożeń dla bezpieczeństwa europejskiego.

Rzeczniczka oceniła, że "formowany jest obraz wroga" po to, by "wpoić poczucie niestabilności, niepewności na kontynencie europejskim" i do tego potrzebne są głosy poparcia w Europie. - Niestety, w tym przypadku Warszawa reaguje na te sygnały, wykonuje te wskazówki wysyłane przez Waszyngton - powiedziała Zacharowa.

dbdcyxz

- Jesteśmy gotowi rozwijać i stosunki gospodarcze, i polityczne, jesteśmy gotowi do rozwiązywania najtrudniejszych kwestii związanych z naszą historią. To jest droga konstruktywna, związana ze współpracą - zapewniła przedstawicielka MSZ Rosji.

Zacharowa dodała następnie: - Jest i druga droga - żyć fobiami, strachami (...), łapać te sugestie zza oceanu o tym, że żyjecie w stanie zagrożenia (...). Wybór należy do Polski - czy idzie ona drogą współpracy, współdziałania - na którą Rosja jest otwarta - czy żyje takimi obrazami, które się jej rysuje.

Szef polskiego MSZ powiedział w piątek w Sejmie, przedstawiając informację o zadaniach polityki zagranicznej w 2016 roku, że najwięcej obaw w sferze bezpieczeństwa europejskiego budzi polityka Rosji, "która zmierza do rewizji pozimnowojennego porządku europejskiego".

Waszczykowski mówił, że "Rosja zmierza do poszerzania własnej strefy wpływów i zahamowania transformacji demokratycznej tych państw Europy Wschodniej, które dążą do zbliżenia z Zachodem". Jest to - wskazał minister - "polityka wsparta rozbudową rosyjskiego potencjału militarnego i działaniami hybrydowymi, w tym propagandowymi". Szef MSZ podkreślił przy tym, że "w interesie Polski i Europy leżą pragmatyczne i rzeczowe stosunki z Federacją Rosyjską".

dbdcyxz

Podziel się opinią

Share
dbdcyxz
dbdcyxz
Więcej tematów