Do Londynu ze SkyEurope
Pierwsza polska tania linia lotnicza zawiesiła działalność. Pasażerowie nie zostaną na lodzie - przejmie ich inna linia.
Powodem kłopotów linii Airpolonia jest wycofanie się jednego z udziałowców spółki. Przewoźnik ten ma znaczenie dla Wielkopolski, bo oferował bezpośrednie połączenia z poznańskiej Ławicy do Londynu. - Jeszcze w sobotę samolot z Londynu przyleciał jak zwykle. Nic nie wskazywało, że będą problemy - mówi Krzysztof Pawłowski, prezes spółki Port Lotniczy Poznań Ławica.
AirPolonia oferowała trzy loty w tygodniu z Poznania do Londynu - we wtorki, czwartki i soboty. Osoby, które już dokonały rezerwacji za pośrednictwem internetu nie zostaną na lodzie. Połączenia AirPolonia przejmuje, jak wczoraj ogłoszono, inna linia niskokosztowa - SkyEurope. Wczoraj nikt jednak nie potrafił powiedzieć, czy wielkopolscy pasażerowie nie będą musieli latać przez Warszawę.
Na stronie internetowej SkyEurope znajduje się już informacja, że wszystkie osoby, które zarezerwowały w sezonie zimowym bilet na rejs AirPolonia mogą zmienić rezerwację na SkyEurope. Dotyczy to lotów w okresie od 6 grudnia do 26 marca 2005 r. Cena wynosi tylko 1 grosz, trzeba natomiast ponieść opłaty lotniskowe. Rezerwacji dokonuje się przez internet. Rezerwację należy złożyć do 20 grudnia. SkyEurope, firma z kapitałem słowackim, informuje, że może w ten sposób zaspokoić interesy 90 proc. klientów AirPolonia.
Bilety u przewoźnika, który zawiesił działalność, zdążyło zamówić 253 tys. pasażerów. Nie wszystkim zatem uda się skorzystać z oferty SkyEurope. Obowiązuje zasada: kto pierwszy, ten lepszy. Przewoźnik ma bazy w Warszawie, Krakowie, Bratysławie, Wiedniu, Budapeszcie, dysponuje 13 samolotami. Obsługuje 35 tras latając do portów w 12 krajach europejskich.
Byli pierwsi
Air Polonia jest pierwszym polskim tanim przewoźnikiem lotniczym, działa od 2001 roku, a od kwietnia 2003 roku realizuje pasażerskie loty czarterowe. Według danych z lipca tego roku, większość udziałów w spółce należy do trzech osób fizycznych, w tym do Mirosława Sielezińskiego i Tomasza Sudoła, a spółka zatrudnia 150 osób, z których większość to piloci i stewardesy. Realizuje loty m.in. z Warszawy do Londynu, Rzymu, Madrytu i Paryża. W marcu 2004 roku Air Polonia podpisała porozumienie partnerskie z włoskim przewoźnikiem Volare Group. W listopadzie linie Volare zawiesiły swoje loty z powodu problemów finansowych. Wcześniej, gdy zaczęły się kłopoty Włochów, polska linia nawiązała współpracę z jednym z zagranicznych funduszy inwestycyjnych.