PolskaDo I Komunii Świętej pójdą starsze dzieci?

Do I Komunii Świętej pójdą starsze dzieci?

MEN wycofało się z pomysłu obniżenia wieku szkolnego od września tego roku i zapowiedział, że 6-latki pójdą do pierwszej klasy dopiero w 2012 roku. Przygotowywana przez resort edukacji reforma wpłynie również na zajęcia z religii – zmieni się zakres programowy nauczania religii w placówkach oświatowych i powstaną nowe podręczniki. Reforma odbije się też na kalendarzu komunijnym. Sakrament będzie udzielany nie, jak do tej pory, drugoklasistom, ale uczniom trzecich klas.

Do I Komunii Świętej pójdą starsze dzieci?

14.01.2009 | aktual.: 14.01.2009 10:16

Zmiany w kalendarzu komunijnym związane są z planowanym od 2012 roku pójściem do pierwszych klas sześciolatków. Z doniesień dziennika „Polska”, wynika jednak, że to dopiero początek zmian przygotowywanych przez Kościół. Episkopat rzekomo rozpatruje w przyszłości podwyższenie wieku przystępowania do sakramentu I Komunii o kolejny rok. Pomysł wyszedł ponoć od katechetów, którzy uważają, że drugoklasiści nie są w pełni przygotowani duchowo do przyjęcia sakramentu i sprowadzają ten szczególny dzień do prezentów.

O podniesieniu wieku nie decyduje episkopat, ale biskupi

Wirtualna Polska zapytała o opinię ks. Piotra Tomasika – koordynatora Biura Programowania Katechezy przy Komisji Episkopatu ds. Wychowania. Ten jednak tłumaczy, że nie ma takiej możliwości, aby w świetle jednej uchwały wprowadzić w całej Polsce taki zapis. - O tym, czy zostanie podniesiony wiek przystępowania do sakramentu decydują poszczególni biskupi diecezjalni, a nie episkopat. Poza tym, z tego co wiem, to raczej nie ma wielkiego nacisku na to, by dokonywać takich zmian. Zdaję sobie sprawę z tego, że niektórzy katecheci twierdzą, że dzieci są nastawione głównie na prezenty komunijne, ale przecież, czy będą przyjmować komunię w wieku 9, 10 czy 11 lat to i tak będą ten problem miały – mówi ks. Tomasik.

Jak dodaje, duży wpływ na rozwiązanie tej kwestii mają opiekunowie. – Trzeba apelować do rodziców, aby uczyli dzieci właściwego podejścia do przyjmowania sakramentu i nie psuli im przeżywania tego wydarzenia przez swoje konsumpcjonistyczne nastawienie – akcentuje koordynator.

Większość Internautów za utrzymaniem pierwszej komunii w drugiej klasie

Postanowiliśmy zapytać Internautów, kiedy ich zdaniem ten sakrament powinien być udzielany. Z naszej sondy wynika, że niemal jedna czwarta (24%) użytkowników chciałaby, aby pierwszą komunię przyjmowali, tak jak jest to obecnie, drugoklasiści. 19% Internautów jest zdania, że powinno się to odbywać po szkole średniej, 18% sądzi, że w trzeciej klasie szkoły podstawowej, a 17% odpowiedziało, że w ostatnich klasach szkoły podstawowej.

Nieco mniej osób odpowiedziało, że najlepszym czasem na to jest gimnazjum (7%) i szkoła średnia (9%). 5% internautów nie ma zdania na ten temat. Łącznie, w ankiecie oddano do tej pory ponad 4 tysiące głosów.

Internauci podzielili się z nami również swoimi opiniami. Atakama pisze, że rozmawiała z księdzem, który stwierdził, że druga klasa podstawówki, to za wcześnie na przyjmowanie sakramentu. Z tą wypowiedzią zgadza się Andzia: „Popieram tego księdza! Moim zdaniem druga klasa to stanowczo za wcześnie. Dzieci w tym wieku nie zdają sobie sprawy po co jest I Komunia Święta. Bardziej zajęte się strojem niż wagą tego sakramentu”.

„16-latek też nie ma pojęcia o sensie sakramentu”

Muskrat uważa natomiast, że nie wiek nie ma tu żadnego znaczenia. „Przez tyle lat dzieciaki przyjmowały pierwszą komunię w drugiej klasie i było normalnie. Ja przystępowałam do sakramentu 18 lat temu i być może nie miałam wtedy większego pojęcia jakie są głębsze przesłania tego wydarzenia, ale czy dzisiejszy 16-17-latek myśli o czymś takim idąc do Kościoła?” – zastanawia się Internautka. Głos w dyskusji na forum Wirtualnej Polski zabrała również uczennica piątej klasy szkoły podstawowej o nicku „Ytterqy”: „Całkiem nie dawno przyjmowałam I Komunię Świętą. Wy możecie nie pamiętać jak to było, ale ja doskonale wiem i sądzę, że druga klasa jest najlepsza. Dlaczego? Pierwsza klasa zupełnie odpada, bo w tym czasie dzieci dopiero przyzwyczajają do szkoły. W trzeciej klasie dzieci przygotowują się do przejścia na wyższy poziom, już myślą o czwartej klasie. W kolejnych latach jest już za dużo nauki, by się zajmować pierwszą komunią. Jednocześnie zgadzam się z opinią, że to dziecko powinno wybrać rok, w którym
chce przystąpić do I Komunii Św.

Wczesne komunie popularne w archidiecezji katowickiej

Zdaniem ks. Artura Filipiaka, redaktora naczelnego miesięcznika „Katecheta”, obecny wiek przystępowania do I Komunii Świętej jest dobry. – Gdyby to ode mnie zależało, to nic bym nie zmieniał, a może nawet jeszcze bym ten wiek o rok, lub dwa obniżył. Zresztą w niektórych kościołach jest tzw. wczesna komunia i dzieci już w zerówce przystępują do sakramentu – tłumaczy ks. Filipiak. Pierwsze komunie 6-latków są często spotykane w archidiecezji katowickiej. Tam, jak podała w ubiegłym roku Gazeta Opolska, na około 17 tysięcy dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii, ok. 2 tysiące stanowią 6-latki.

Co według ks. Filipiaka przemawia za obniżeniem wieku? – Nie chodzi o to, by dziecko jakoś specjalnie rozumiało sens sakramentu, bo przecież wielu dorosłych tego nie rozumie, ale o to, o czym mówił już sto lat temu papież Pius X - jeśli dziecko rozróżnia Chleb eucharystyczny od zwykłego, to może zostać dopuszczone do komunii (dekret "Quam singulari" z 1910 roku – przyp. red.) – podkreśla ks. Filipiak. Redaktor naczelny „Katechety” dodaje też, że w przeszłości wielu świętych przyjmowało komunię w młodszym wieku (np. św. Dominik Savio – przyp.red.).

W opinii ks. Filipiaka, ewentualne przesunięcie przyjmowania sakramentu o kolejny rok i ewentualne dopuszczanie w przyszłości czwartoklasistów nie rozwiązuje problemu. – Rozumiem, że katecheci chcieliby sobie dać trochę więcej czasu na nadrabianie zaległości, bo wiem, że wkład rodziny dziecka w przygotowania do komunii jest coraz mniejszy. Czasem dziecko, które przychodzi do szkoły nie potrafi się przeżegnać, nie mówiąc już o znajomości jakiejkolwiek modlitwy. Z drugiej jednak strony wiem, że nadrobienie tych zaległości bez współpracy z rodziną nic nie da – mówi ks. Filipiak.

Czy wiesz, że...?

Jedyną diecezją, w której do przyjmowania sakramentu I Komunii Świętej są dopuszczeni trzecioklasiści jest diecezja opolska.

Odpowiednikiem I Komunii Świętej w kościołach ewangelickich jest konfirmacja. W Polsce jest ona udzielana w wieku ok. 15 lat. Natomiast w judaizmie – Bar micwa. Dawniej była to uroczystość przyjęcia 13-letnich chłopców w poczet pełnoprawnych członków wspólnoty żydowskiej. Od XIX wieku w uroczystości biorą udział również dziewczynki, które ukończyły 12 lat (w niektórych synagogach w wieku 13 lat).

Agnieszka Niesłuchowska, Wirtualna Polska

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Zobacz także
Komentarze (0)