Do 29 listopada można zgłaszać kandydatury na sędziów Trybunału Konstytucyjnego
Do końca listopada można zgłaszać kolejnych
kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego - poinformował marszałek Sejmu Marek Jurek.
Jurek na konferencji prasowej w Sejmie wyraził nadzieję, że wybór sędziów Trybunału nastąpi na kolejnym posiedzeniu Sejmu, rozpoczynającym się 5 grudnia. Mam nadzieję, że nie będzie takich przeszkód, jak na tym posiedzeniu, że znajdzie się większość absolutna do tego, żeby dwóch nowych członków TK powołać - zaznaczył.
W nocy z czwartku na piątek Sejm miał wybrać trzech sędziów TK, ale wybrał tylko jednego. Został nim zgłoszony przez PiS prof. Zbigniew Cieślak, który otrzymał w I turze głosowania 224 głosy (wymagana większość bezwzględna wynosiła 193).
W kolejnych turach żaden z trzech pozostałych kandydatów nie uzyskał wymaganej większości głosów. Kandydaci ci, pozytywnie zarekomendowani przez sejmową komisję sprawiedliwości i praw człowieka to: prof. Bogdan Szlachta (kandydat PiS) oraz zgłoszeni przez PO - prof. Stanisław Biernat i prof. Andrzej Rzepliński.
Wybór prof. Cieślaka, prorektora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, potwierdza wysoką rangę i dobry poziom powołań do TK, dokonanych przez Sejm- podkreślił marszałek.
Zaznaczył, że mimo niepowołania kolejnych dwóch sędziów, Trybunał może pracować. Nie ma żadnych przeszkód w tej chwili, ponieważ nawet w składzie 9-osobowym, a tym bardziej 13-osobowym Trybunał może pracować przez kilka dni - ocenił Jurek.
Pytany, czy ma pomysł, jak zapobiec zgłaszaniu kandydatów, którzy "mają problemy z prawem", Jurek powiedział: "Proszę mnie nie wzywać do ograniczania swobody zgłaszania kandydatów przez kluby. Ja mogę dawać wyraz swojej ocenie na Konwencie Seniorów albo w głosowaniu, ale nie mogę posłom ograniczać możliwości zgłaszania kandydatów".
Według marszałka Sejmu, to dobrze, jeśli kluby parlamentarne wyciągają wnioski z tego, "co staje się wiedzą publiczną na temat kandydatów".
Tuż przed głosowaniem nad wyborem członków TK w nocy z czwartku na piątek Samoobrona wycofała kandydaturę mec. Jerzego Majewskiego, którego negatywnie zaopiniowała sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka.
O Majewskim pisała "Gazeta Wyborcza". Według dziennika, do poznańskiej rady adwokackiej wpłynęła skarga klienta na mec. Majewskiego o to, że nie rozliczył się ze 110 tys. zł oraz o nieetyczne postępowanie. Gazeta napisała również, że toczy się przeciwko Majewskiemu sprawa przed sądem cywilnym.
1 grudnia upływa kadencja trzech sędziów TK: zastępcy prezesa TK Andrzeja Mączyńskiego, Wiesława Johanna i Biruty Lewaszkiewicz- Petrykowskiej.
Trybunał Konstytucyjny składa się z 15 sędziów, wybieranych przez Sejm na 9 lat spośród osób wyróżniających się wiedzą prawniczą. Kandydatów na stanowisko sędziego TK przedstawia co najmniej 50 posłów lub Prezydium Sejmu.