PolskaDo 29 listopada można zgłaszać kandydatury na sędziów Trybunału Konstytucyjnego

Do 29 listopada można zgłaszać kandydatury na sędziów Trybunału Konstytucyjnego

Do końca listopada można zgłaszać kolejnych
kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego - poinformował marszałek Sejmu Marek Jurek.

17.11.2006 | aktual.: 17.11.2006 13:22

Jurek na konferencji prasowej w Sejmie wyraził nadzieję, że wybór sędziów Trybunału nastąpi na kolejnym posiedzeniu Sejmu, rozpoczynającym się 5 grudnia. Mam nadzieję, że nie będzie takich przeszkód, jak na tym posiedzeniu, że znajdzie się większość absolutna do tego, żeby dwóch nowych członków TK powołać - zaznaczył.

W nocy z czwartku na piątek Sejm miał wybrać trzech sędziów TK, ale wybrał tylko jednego. Został nim zgłoszony przez PiS prof. Zbigniew Cieślak, który otrzymał w I turze głosowania 224 głosy (wymagana większość bezwzględna wynosiła 193).

W kolejnych turach żaden z trzech pozostałych kandydatów nie uzyskał wymaganej większości głosów. Kandydaci ci, pozytywnie zarekomendowani przez sejmową komisję sprawiedliwości i praw człowieka to: prof. Bogdan Szlachta (kandydat PiS) oraz zgłoszeni przez PO - prof. Stanisław Biernat i prof. Andrzej Rzepliński.

Wybór prof. Cieślaka, prorektora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, potwierdza wysoką rangę i dobry poziom powołań do TK, dokonanych przez Sejm- podkreślił marszałek.

Zaznaczył, że mimo niepowołania kolejnych dwóch sędziów, Trybunał może pracować. Nie ma żadnych przeszkód w tej chwili, ponieważ nawet w składzie 9-osobowym, a tym bardziej 13-osobowym Trybunał może pracować przez kilka dni - ocenił Jurek.

Pytany, czy ma pomysł, jak zapobiec zgłaszaniu kandydatów, którzy "mają problemy z prawem", Jurek powiedział: "Proszę mnie nie wzywać do ograniczania swobody zgłaszania kandydatów przez kluby. Ja mogę dawać wyraz swojej ocenie na Konwencie Seniorów albo w głosowaniu, ale nie mogę posłom ograniczać możliwości zgłaszania kandydatów".

Według marszałka Sejmu, to dobrze, jeśli kluby parlamentarne wyciągają wnioski z tego, "co staje się wiedzą publiczną na temat kandydatów".

Tuż przed głosowaniem nad wyborem członków TK w nocy z czwartku na piątek Samoobrona wycofała kandydaturę mec. Jerzego Majewskiego, którego negatywnie zaopiniowała sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka.

O Majewskim pisała "Gazeta Wyborcza". Według dziennika, do poznańskiej rady adwokackiej wpłynęła skarga klienta na mec. Majewskiego o to, że nie rozliczył się ze 110 tys. zł oraz o nieetyczne postępowanie. Gazeta napisała również, że toczy się przeciwko Majewskiemu sprawa przed sądem cywilnym.

1 grudnia upływa kadencja trzech sędziów TK: zastępcy prezesa TK Andrzeja Mączyńskiego, Wiesława Johanna i Biruty Lewaszkiewicz- Petrykowskiej.

Trybunał Konstytucyjny składa się z 15 sędziów, wybieranych przez Sejm na 9 lat spośród osób wyróżniających się wiedzą prawniczą. Kandydatów na stanowisko sędziego TK przedstawia co najmniej 50 posłów lub Prezydium Sejmu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)