Dni Kultury Kurpiowskiej
Do wieczora potrwają Ogólnopolskie
Dni Kultury Kurpiowskiej, zorganizowane po raz 12. w Nowogrodzie
nad Narwią (Podlaskie). To największa w roku prezentacja dorobku
kulturalnego Kurpiów.
Główne imprezy odbywają się na placu koło miejscowego skansenu kurpiowskiego. W programie dwudniowego spotkania znalazły się m.in. zwyczaje związane z Nocą Świętojańską, w tym wyścigi łódek pychówek czy puszczanie wianków na rzece. W niedzielę najważniejszym punktem programu był konkurs kapel kurpiowskich i kiermasz sztuki ludowej, z pokazami przygotowanymi przez twórców.
Ogromną popularnością cieszyły się degustacje przysmaków kuchni regionalnej, m.in. piwa jałowcowego, pampuchów i wiejskiego chleba ze smalcem.
Nazwa Kurpie, użyta po raz pierwszy w XVIII wieku przez mazowieckich i podlaskich osadników, pochodzi od określenia wyplatanych z łyka butów, jakie niegdyś nosiła "puszczańska" ludność. Wyścigi w takim obuwiu to także jedna z atrakcji imprez w Nowogrodzie.
Położony nad rzeką Narwią tamtejszy skansen, który jest czynny od wiosny do początków zimy, przyciąga kilkadziesiąt tysięcy turystów rocznie.
Skansen liczy sobie blisko osiemdziesiąt lat i jest jednym z dwóch najstarszych w Polsce muzeów na wolnym powietrzu. Nosi imię Adama Chętnika - urodzonego w Nowogrodzie w 1885 roku znawcy i miłośnika kultury kurpiowskiej, który skansen założył. Obecnie jest tam ponad trzydzieści różnych obiektów.
Pierwsze edycje Dni Kultury Kurpiowskiej odbywały się na terenie skansenu, potem jednak imprezę przeniesiono poza jego teren, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo zabytkowych obiektów. Turyści, których tysiące przyjeżdżają na imprezę do Nowogrodu, chętnie skansen odwiedzają.