Dmidecode - łatwy sposób na zbadanie zawartości własnego komputera
Dzięki programowi Dmidecode użytkownik może dokładnie zbadać konfigurację sprzętową w systemie Linux bez otwierania obudowy. Narzędzie analizuje wszystkie dane dotyczące urządzeń "widzianych" przez BIOS płyty głównej i podaje dostępne wiadomości na ich temat.
Dmidecode gromadzi uzyskane dane i przedstawia je użytkownikowi w postaci wyczerpującego raportu. Można w nim znaleźć takie informacje jak producent urządzenia, model, numer seryjny, wersja BIOS oraz wiele innych. Nie jest problemem odczytanie poziomu wykorzystania procesora, specyfikacji kart w gniazdach AGP, PCI czy ISA, ilości pamięci fizycznej RAM wraz z jej dokumentacją oraz opisów zewnętrznych urządzeń podłączonych do portów komputera ( USB, LPT, PS2, itp. ). Wśród nich można nawet odnaleźć charakterystyki napięciowe odpowiednich złączy na płycie głównej. Przykładowy raport można zobaczyć pod tym adresem - http://www.nongnu.org/dmidecode/sample/dmidecode.txt
Należy pamiętać, że narzędzie nie diagnozuje samodzielnie żadnego urządzenia. Pobiera ono wszystkie dostępne dane zgromadzone przez BIOS płyty głównej. Ilość informacji zawartych w raporcie jest więc bezpośrednio zależna od funkcji płyty głównej. Dmidecoder został wykorzystany w wielu programach diagnostycznych, takich jak Prtdiag - http://www.idg.pl/ftp/linux_1535/prtdiag.1.2.html, dzięki którym poruszanie się w odnalezionych specyfikacjach staje się o wiele łatwiejsze.
Pobierz plik - http://www.idg.pl/ftp/linux_1536/dmidecode.2.9.html
Więcej informacji - http://www.nongnu.org/dmidecode/