PolskaDłuższy staż w "Pierwszej pracy"?

Dłuższy staż w "Pierwszej pracy"?

Jest możliwość przedłużenia stażu
absolwentom zatrudnionym w ramach programu "Pierwsza praca" w
gminnych punktach informacji europejskiej - poinformował
minister ds. referendum europejskiego Lech Nikolski. Jest jednak jeden warunek - na przedłużenie stażu musi się zgodzić wójt.

Według ministra, o takiej możliwości listownie poinformowani zostali już wójtowie oraz sami zainteresowani.

"Dobrze się stało, że przed zakończeniem tego stażu mogliśmy im to zaproponować. Jak będzie to wyglądało w szczegółach, ilu wójtów na to zareaguje, to już jest zupełnie inna kwestia" - powiedział Nikolski podczas czwartkowej konferencji w resorcie gospodarki i pracy.

Ocenił, że absolwenci mogą być bardzo przydatnymi pomocnikami dla lokalnych społeczności, ale także dla wszystkich struktur administracji m.in. w planowaniu wykorzystania unijnych środków pomocowych.

Nikolski poinformował, że ministerstwo gospodarki i pracy na przedłużenie staży gwarantuje środki do końca roku. Jest też możliwość zatrudnienia młodych ludzi w 2004 roku. Wtedy jednak wszystkie koszty musiałyby ponieść samorządy. Minister jest dobrej myśli. Samorządy mają czas, by w swoich budżetach zaplanować środki na funkcjonowanie gminnych ośrodków informacji europejskiej - powiedział.

Absolwenci zatrudniani byliby na dotychczasowych warunkach.

Wiceminister pracy Marek Szczepański powiedział, że Polska ma szansę otrzymać z Unii Europejskiej - z funduszy strukturalnego i spójności 11,3 mld zł, z czego część trafi do samorządów.

Szczepański obiecał też, że znajdzie "formułę prawną" umożliwiającą dalsze zatrudnianie młodych osób, którzy nie mają już statusu absolwenta.

Wójtowie nie mają wyznaczonego terminu, do którego powinni podjąć decyzję o przedłużeniu stażu.

Od marca w gminnych ośrodkach informacji europejskiej pracowało ponad 5 tys. absolwentów. Punkty powstały przy urzędach gmin w ramach rządowej kampanii przed referendum akcesyjnym. W projekcie pt. "Moja gmina w Unii Europejskiej" wzięło udział ponad 95% polskich gmin. Zadaniem absolwentów była przede wszystkim "pomoc społecznościom lokalnym w uzyskiwaniu informacji o warunkach członkostwa Polski w UE".

Zatrudnienie bezrobotnych absolwentów w ośrodkach w ramach programu "Pierwsza praca" umożliwiła podpisana w styczniu tego roku umowa między ministrem Nikolskim a ministrem gospodarki, pracy i polityki społecznej Jerzym Hausnerem. Staż absolwentów kończy się 30 czerwca.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)