Dłużej w pracy

Możliwe, że pracodawcy będa oczekiwać od zatrudnionych w ich firmach wykonywania obowiązków dłużej, niż obecne 48 godzin.

Z kolei dodatek do wynagrodzenia za nadgodziny zostanie obniżony do 50 proc. Część firm płaci teraz nawet 100-procentowy dodatek. Wszystko to propozycje ministerstwa pracy i polityki społecznej zmian w Kodeksie Pracy.

Dotyczyłyby jednak tylko osób zatrudnionych na etat na czas nieokreślony. Mimo to, pracodawcy są zadowoleni z kierunku zmian. Według ich przedstawicieli, umożliwiłoby to uelastycznienie organizacji pracy i wprowadzenie kont czasu pracy. Zatrudnieni pracowaliby dłużej w miesiąch, w których firmy maja więcej zamówień i krócej, wtedy, gdy tych zamówień jest mniej.

Związki zawodowe podchodzą ostrożnie do zmian zaproponowanych przez resort pracy. Janusz Śniadek przewodniczący NSZZ Solidarność uważa, że zmiany nie idą w dobrym kierunku, ale mogą być "celowe lub konieczne w jakiejś konkretnej sytuacji".

Z kolei przedstawiciele Forum Związków Zawodowych z zadowoleniem przyjęli popozycję definicji dnia wolnego. Nie do końca spełnia ona oczekiwania związkowców, ale mają oni nadzieję, że dalsze prace poprawią projekt ministerstwa pracy.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)