PolskaDługosz zweryfikowany pozytywnie

Długosz zweryfikowany pozytywnie

Poseł Henryk Długosz został pozytywnie
zweryfikowany w swoim kole SLD w Kielcach - poinformował sekretarz Rady Wojewódzkiej Sojuszu w
Świętokrzyskiem Sławomir Kopyciński.

W piątek, kiedy w Kielcach przebywał sekretarz generalny Marek Dyduch, który osobiście nadzorował proces weryfikacji członków Sojuszu w Świętokrzyskiem, regionalne władze SLD nie potrafiły potwierdzić tej informacji.

Dyduch powiedział wówczas, że jeśli Długosz został pozytywnie zweryfikowany w swoim kole, to nie jest to jeszcze koniec weryfikacji.

"Koło ma prawo ocenić pozytywnie i negatywnie (...). Jest jeszcze powiat, jest jeszcze sąd partyjny i rzecznik dyscypliny, którzy nadzorują weryfikację. Ja będę chciał mieć listę w każdym województwie w przypadkach wątpliwych i wtedy ostatecznie będę podejmował decyzję" - powiedział Dyduch.

Długosz był do 26 lipca 2002 r. liderem świętokrzyskiego SLD. Zrezygnował z kierowania partią w regionie po tym, gdy prokuratura wystąpiła o uchylenie mu immunitetu poselskiego. Długosz sam zrzekł się immunitetu, a prokuratura postawiła mu zarzut utrudniania postępowania karnego w związku z tzw. aferą starachowicką.

Zarzuty związane z ujawnieniem informacji o akcji CBŚ w Starachowicach Prokuratura Okręgowa w Kielcach postawiła posłom Andrzejowi Jagielle (członkowi SLD, który wystąpił z klubu parlamentarnego SLD), Długoszowi (członkowi SLD, który zawiesił swe członkostwo w klubie parlamentarnym SLD) i byłemu wiceministrowi MSWiA Zbigniewowi Sobotce.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Krzysztof Janik komentując w niedzielnym "Salonie Politycznym" radiowej Trójki pozytywną weryfikację Długosza podkreślił, że dokonało jej dopiero koło SLD i że to nie zamyka całego procesu.

"Myślę, że to znaczy tyle i tylko tyle, że Henryk Długosz w swoim kole cieszy się sympatią i już. Natomiast Henryk Długosz nie jest prostym członkiem SLD, jest człowiekiem z długim życiorysem w tej partii, także z zasługami dla tej partii i jego sprawa - z całym szacunkiem dla koleżanek i kolegów z jego koła - to jednak jest sprawa co najmniej rady wojewódzkiej, jeśli nie kierownictwa centralnego"- powiedział Janik.

Podkreślił, że Długosz nie pełni żadnej funkcji w partii, jest zawieszony w przynależności do klubu poselskiego Sojuszu, więc "nie można o nim powiedzieć, że jest frontmanem tej partii".

Zapytany jak ocenia to, że szefem starachowickiego SLD został Kazimierz Jesionek - adwokat posła Jagiełły w toczącym się przeciw niemu śledztwie ws. "przecieku" w aferze starachowickiej - powiedział, że trochę go dziwi, iż Jesionek podjął się tego zadania.

"Być może - nie wiem, nie byłem tam, nie znam okoliczności szczegółowych - były jakieś przesłanki, które o tym zdecydowały. Natomiast w ogóle - tak mi się wydaje (...), że powinniśmy w ogóle doprowadzić do sytuacji, w której osoby w jakikolwiek sposób związane z szeroko rozumianym wymiarem sprawiedliwości powinny się trzymać z daleka od funkcji politycznych, nie od publicznych, ale od politycznych" - powiedział Janik.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)