Dług zagraniczny rośnie
Zagraniczny dług Polski urósł już do 87,5 mld USD. Jego obsługa pochłaniać będzie w najbliższych latach coraz większe kwoty i wyniesie rocznie kilkanaście miliardów dolarów. Aby spłacać dług w terminie, konieczne będzie zaciąganie nowych kredytów i pożyczek - pisze "Gazeta Prawna".
Według najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego, w końcu pierwszego kwartału tego roku zadłużenie zagraniczne naszego kraju wyniosło 87 mld 488 mln USD i było o 5 proc. wyższe niż w końcu ubiegłego roku. Natomiast w całym ubiegłym roku zagraniczne zobowiązania Polski zwiększyły się o 11,4 mld USD, czyli o 16 proc.
Większość tego wzrostu wynikała jednak ze wzmocnienia się euro do dolara, a nie z nowych długów zaciąganych przez rząd, samorządy, banki lub przedsiębiorstwa - podkreśla publicysta "GP" Janusz K. Kowalski.
Stwierdza on, że w nadchodzących latach zwiększać się będą kwoty przeznaczane na regulowanie zagranicznych zobowiązań Polski. Jeśli do tego dodamy spłaty zagranicznych zobowiązań przedsiębiorstw i banków, to się okaże, że roczna obsługa długu naszego kraju pochłaniać będzie kilkanaście miliardów dolarów. Aby uzyskać środki na ten cel, konieczne będzie między innymi zaciąganie na światowym rynku finansowym nowych kredytów, aby móc spłacać stare zobowiązania.