Dlaczego rower wygrywa w mieście? 5 konkretnych powodów
Samochody, hulajnogi elektryczne i rowery – to najczęściej używane pojazdy podczas przemieszczania się po zatłoczonych miastach. Który jest najlepszy i dlaczego jest to rower? Postaramy się przekonać was do tego środka transportu, serwując 5 konkretnych argumentów przemawiających właśnie za jednośladem napędzanym siłą mięśni.
W ostatnich latach polskie miasta często robią ukłony w stronę rowerzystów, choć odbywa się to kosztem kierowców, co prowadzi do napięć. Fakt jest jednak taki, że rower to najbardziej uniwersalny pomysł na przemieszczanie się po centrum. W samym 2022 r. mieszkańcy Warszawy stracili średnio 64 godziny na stanie w korkach. Coraz bardziej rozległe sieci dróg dla rowerów sprawiają, że wiele osób zostawia samochody w domach i używa ich tylko wtedy, kiedy trzeba przewieźć coś naprawdę dużego i ciężkiego albo pojechać z rodziną na wakacje. Dlaczego mieszkańcy miast tak bardzo pokochali rowery?
1. W zdrowym ciele zdrowy duch
Rower to obok biegania jedna z najczęściej wybieranych form aktywności fizycznej przez tych, którzy chcą zrzucić zbędne kilogramy lub po prostu pozostać w dobrej kondycji i zdrowiu. Przy okazji pozwala na łatwe i sprawne dotarcie do celu, więc mamy tu sytuację win-win. Nawet krótkie dojazdy liczące kilka kilometrów w jedną stronę mogą sprawić, że zgubicie zbędne kilogramy i będziecie mieć mocne nogi.
2. Wjedziesz prawie wszędzie
Rower to doskonały pomysł na pokonywanie miejskiej dżungli, ponieważ nie jest aż tak obwarowany przepisami jak hulajnogi elektryczne i nie stoi w korku jak samochody. Często można nawet spotkać buspasy, na których dopuszcza się ruch rowerowy. Dodatkowo rośnie liczba biurowców, w których zarządcy przygotowują specjalne miejsca do przechowania rowerów, więc w pracy możesz skupić się na pracy, zamiast myśleć, czy 8 godzin później jednoślad będzie jeszcze na ciebie czekał.
3. Praktycznie i komfortowo
Jeśli wybierzesz rower miejski lub trekkingowy, to będziesz podróżować w wygodnej, niemal neutralnej pozycji. Geometria ramy oraz kształt kierownicy są tu tak zaprojektowane, by być możliwie najbardziej wyprostowanym, dzięki czemu możesz skupić się na drodze i prowadzeniu. W niektórych rowerach znajdziesz też wsporniki kierownicy z regulacją wysokości, więc można je jeszcze lepiej dostosować do swoich preferencji. Dodatkowo duże koła lepiej poradzą sobie na dziurach i nierównościach.
Tego typu jednoślady są też fabrycznie wyposażone w tylny bagażnik, co pozwala na przewiezienie torby z laptopem lub zamocowanie sakw. Kształt kierownicy sprawia, że można również doposażyć rower np. w koszyk i przewieźć jeszcze więcej rzeczy. Duże błotniki sprawiają, że możesz zachować komfort podczas jazdy na mokrej nawierzchni, minimalizując ryzyko ubrudzenia odzieży. Po założeniu odpowiednich okryć wierzchnich z wodoodpornych materiałów można poruszać się również w deszczu. Stara prawda głosi, że nie ma złej pogody – są tylko źle ubrani rowerzyści.
4. Szybko, szybciej
Kolejną zaletą roweru w mieście jest prędkość. Zgodnie z polskim prawem hulajnogi elektryczne nie mogą poruszać się szybciej niż 20 km/h. W przypadku rowerów obowiązują jedynie samochodowe ograniczenia prędkości. Na jednośladach z cienkimi oponami, które mają bieżnik skonstruowany z myślą o jeździe po asfalcie, można spokojnie rozpędzić się do 30 km/h. W przypadku rowerów ze wspomaganiem elektrycznym jest to jeszcze łatwiejsze, choć wspomaganie działa do prędkości 25 km/h.
5. Wiek nie stanowi przeszkody
Dzięki swojej konstrukcji i geometrii rowery przeznaczone do jazdy miejskiej i rekreacyjnej to doskonały wybór dla każdego, niezależnie od wieku. Wyprostowane plecy, amortyzacja w rowerach trekkingowych oraz wielobiegowy lub elektryczny napęd sprawiają, że każdy znajdzie jednoślad dopasowany do swoich potrzeb, umiejętności i kondycji. Dlatego na rowery wsiadają nie tylko młodzi i ambitni pracownicy korporacji, ale robią to również seniorzy, którzy chcą spędzać aktywnie czas i pozostać w dobrej formie.
Jak widać, rower to doskonały środek transportu i choć nie zawsze jest w stanie zastąpić samochód, to w wielu codziennych sytuacjach sprawdzi się od niego lepiej. Wybierając jednoślad napędzany siłą mięśni, utrzymasz dobrą kondycję, zgubisz zbędne kilogramy i przede wszystkim – dotrzesz do celu bez marnowania czasu na stanie w korkach. Oczywiście musisz pamiętać o wybraniu rozmiaru ramy odpowiedniego do wzrostu i żeby zawsze jeździć w kasku.