PolskaDlaczego Polacy nie chcą głosować?

Dlaczego Polacy nie chcą głosować?

Frekwencja w niedzielnym głosowaniu ledwie
przekroczyła 40%. A to znaczy, że koalicja PiS-PO będzie
reprezentować raptem 20% obywateli - ocenia "Rzeczpospolita".

Dlaczego Polacy nie chcą głosować? - pyta gazeta. Socjologowie i politolodzy są zgodni - mamy dość polityki i polityków. Potrzebne są zmiany w polskiej polityce, jednak to nie nastąpi z dnia na dzień. W tym czasie trzeba zrobić wszystko, żeby ułatwić głosowanie i przekonać Polaków, że ich głos się liczy- twierdzi prof. Lena Kolarska-Bobińska, szefowa Instytutu Spraw Publicznych, która od lat zajmuje się szukaniem sposobów na zwiększenie frekwencji.

Co można zrobić? Instytut proponuje przede wszystkim, aby przed wyborami każdy dostawał pocztą imienne powiadomienie o dacie głosowania, jego zasadach, godzinach pracy lokalu wyborczego, jego adresie, itp. - pisze dziennik.

To zaproszenie do głosowania, które pokazuje obywatelowi, że państwo o nim myśli - przekonuje prof. Kalarska-Bobińska. Z myślą o osobach starszych i niepełnosprawnych ISP opracował projekt wprowadzenia do polskiego prawa instytucji pełnomocnika, który miałby oddawać za nich głos. Szacuje się, że takich wyborców może być nawet 3 mln - dodaje gazeta.

Jednym z pomysłów jest wydłużenie głosowania do dwóch dni - co sprawdziło się w referendum unijnym, gdzie frekwencja przekroczyła 57%.

Wszystkie te propozycje trafiły jeszcze przed końcem kadencji do Komisji Ustawodawczej Sejmu. I wszystkie powędrowały do kosza, mimo że cieszyły się poparciem Państwowej Komisji Wyborczej - pisze "Rzeczpospolita". (PAP)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)