PolskaDlaczego lepiej być strażakiem, niż politykiem?

Dlaczego lepiej być strażakiem, niż politykiem?

Największym zaufaniem w krajach europejskich i USA cieszą się strażacy, najmniejszym - politycy, menedżerowie i specjaliści od reklamy - wynika z sondażu przeprowadzonego wiosną 2009 roku w 17 krajach przez GfK Custom Research. Spadło zaufanie do pracowników banków.

Aż 92% respondentów z państw objętych sondażem uważa strażaków za grupę zawodową zasługującą na największe zaufanie; jedynie w Polsce wskaźnik ten był niższy (71%). Tuż za strażakami plasują się: nauczyciele (85%), pracownicy poczty (81%), lekarze (81%) oraz wojsko (81%).

Poparcie dla poszczególnych grup zawodowych różni się w zależności od kraju. I tak np. duchowieństwo (poparcie 66% respondentów ogółem) cieszy się zaufaniem 88% ankietowanych w Rumunii, ponad trzy czwarte w Polsce i w Niemczech, podczas gdy w Grecji jest to 26%, a we Francji - 36%.

Rozbieżności pojawiają się także w przypadku policji (ufa jej 61% respondentów). W państwach Europy Zachodniej zaufanie deklaruje trzy czwarte pytanych (za wyjątkiem Grecji z 40% wskazań). Natomiast w przypadku państw Europy Wschodniej sympatią darzy tę grupę jedynie co drugi respondent, natomiast w Rosji - co trzeci (37% wskazań). W Polsce pozytywnych wskazań było 86%.

Ponad połowa respondentów nie darzy zaufaniem prawników, związków zawodowych, dziennikarzy, specjalistów od marketingu, pracowników banków, menedżerów największych firm, specjalistów od reklamy i polityków.

Najmniejszą sympatią cieszą się politycy. W krajach objętych badaniem ufa im jedynie 18% respondentów, natomiast w państwach Europy Zachodniej - 15%.

Najgorzej jest w Grecji (6% pozytywnych ocen), Holandii (8%), Francji (10%) i Włoszech (również 10%). W USA natomiast, chociaż zaufanie do polityków jest także najniższe, to jednak odsetek obywateli darzących ich zaufaniem (21%) jest wyższy niż w Europie Zachodniej. Największym zaufaniem politycy cieszą się w Szwecji (38% wskazań).

Sondaż wskazuje na spadek zaufania do pracowników banków. W ostatnim roku - o 8 punktów procentowych (z 45% do 37%). W Europie Środkowej i Wschodniej spadek ten był niewielki, natomiast w niektórych państwach Europy Zachodniej i w USA - zdecydowany.

Największe spadki odnotowano w Szwecji (z 72 do 50%) i Wielkiej Brytanii. W USA odsetek respondentów, którzy mieli pozytywny wizerunek pracowników instytucji finansowych, spadł z 60% do 40%. Największym zaufaniem bankowcy cieszą się w Szwajcarii - ufa im tam 68%. respondentów.

W Polsce największym poparciem cieszą się nauczyciele (ufa im 96% respondentów) i lekarze (90%), sędziowie, pocztowcy, najmniejszym natomiast adwokaci (ufa im jedynie 32% respondentów) oraz politycy (37%).

Badaniem objęto ponad 17 tys. respondentów w 16 krajach europejskich oraz USA.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)