Dlaczego kobiety nie powinny pić napojów gazowanych?
Kobiety, które wypijają minimum dwie puszki gazowanych napojów dzienne mają dwukrotnie podwyższone ryzyko wczesnej choroby nerek - uważają naukowcy z USA. Informację na ten temat zamieszcza pismo "PLoSONE". Co ciekawe, nie zaobserwowano, aby podwyższone ryzyko dotyczyło mężczyzn lub osób pijących dietetyczne napoje gazowane.
11.02.2009 18:01
Naukowcy z Loyola University Health System przeanalizowali dane zebrane w grupie 9.358 dorosłych, którzy wypełniali ankiety na temat swoich nawyków żywieniowych. Pobrano od nich też próbki moczu do badań.
Okazało się, że u kobiet, które wypijały dwa lub więcej napojów gazowanych dziennie niemal dwukrotnie częściej stwierdzano albuminurię, czyli podwyższony poziom drobnocząsteczkowych białek (albumin) w moczu. Uważa się, że albuminuria jest czułym wskaźnikiem wczesnego zaburzenia czynności nerek. Zdrowe nerki odfiltrowują bowiem albuminy tak dobrze, że w moczu nie stwierdza się ich obecności.
- Na razie niejasne jest dlaczego picie napojów gazowanych zwiększa ryzyko uszkodzenia nerek tylko u kobiet - zaznacza prowadzący badania David Shoham.
Jak przypomina badacz, środkiem słodzącym stosowanym w większości napojów słodzących jest syrop fruktozowy, który w dużych ilościach - jak wskazują ostatnie badania - może podnosić ryzyko otyłości i cukrzycy, a także uszkodzenia nerek.
Jednak, zdaniem Shohama, najważniejszym czynnikiem ryzyka tych zaburzeń jest spożycie zbyt dużych ilości cukru w ogóle. - Nie sądzę, że jest coś szczególnie demonicznego w syropie fruktozowym - mówi badacz. - Ludzie po prostu konsumują za dużo cukru. A syrop fruktozowy przyczynia się do tych statystyk. Jest tani, ma długi termin przydatności do spożycia, dzięki czemu napoje gazowane można kupić tanio - dodaje.
Autorzy pracy uważają, że potrzebne są dalsze badania, które pozwolą wyjaśnić z czego dokładnie wynika zależność między spożyciem napojów gazowanych a wyższym ryzykiem choroby nerek.
Nie można na przykład wykluczyć, że w grę wchodzą tu jakieś inne elementy stylu życia.
Z badań innego zespołu naukowców, które opublikowało niedawno pismo "Environmental Health" wynika, że w 9 z 20 próbek syropu fruktozowego pochodzących od trzech producentów obecna była rtęć, która jest toksyczna dla nerek. Zdaniem Shohama, rodzi to możliwość, że oprócz cukru również inne składniki obecne w napojach gazowanych mogą szkodzić nerkom.
Jak wynika ze statystyk, na świecie co 10 człowiek ma przewlekłą chorobę nerek w różnym stopniu zaawansowania. W Polsce grupę tę ocenia się na 4,24 mln osób, a liczba ta ciągle rośnie.
Tylko w 8% przypadków choroba nerek jest uwarunkowana genetycznie. Do jej najczęstszych przyczyn zalicza się cukrzycę, stany zapalne nerek i nadciśnienie tętnicze.
Zdrowym nerkom sprzyjają te same czynniki, które są korzystne dla serca i układu krążenia, czyli zdrowa dieta - uboga w tłuszcze zwierzęce i sól, a bogata w warzywa i owoce; ruch; unikanie palenia papierosów.
Zaawansowanej chorobie nerek mogą towarzyszyć takie objawy, jak zmęczenie, spadek apetytu, problemy ze snem, puchniecie stóp. Z czasem może ona doprowadzić do wystąpienia anemii, osłabienia kości, problemów z sercem oraz niewydolności nerek, która wymaga dializowania lub przeszczepienia nerki, czyli tzw. leczenia nerkozastępczego.