Trwa ładowanie...
d1t4djx
22-04-2010 15:15

Dla mieszkańców Haiti zbliża się niebezpieczna pora

Trzy miesiące po trzęsieniu ziemi na Haiti największym zagrożeniem dla jego mieszkańców jest zbliżająca się pora deszczowa - alarmuje UNICEF, który poszkodowanym w kataklizmie dzieciom zapewnia opiekę, żywność i właściwe warunki sanitarne.

d1t4djx
d1t4djx

Trzęsienie ziemi, które nawiedziło Haiti w połowie stycznia, zabiło ponad 220 tys. osób. Katastrofa dotknęła trzy miliony osób (30% populacji kraju) w tym 1,5 mln dzieci. 1,3 mln osób mieszka w tymczasowych obozowiskach. Trzy miesiące po tragedii UNICEF opublikował raport podsumowujący dotychczasową pomoc humanitarną organizacji oraz plany na przyszłość.

Jak poinformowała rzeczniczka UNICEF Polska Zofia Dulska, przedstawiciele UNICEF, także polskiego biura organizacji, odwiedzili Haiti na przełomie marca i kwietnia, by zapoznać się z projektami pomocy dzieciom i zaplanować dalszą pomoc w odbudowie kraju.

- Od samego początku UNICEF podkreśla, że trzęsienie ziemi na Haiti to tragedia dzieci. Dlatego teraz niezwykle ważne jest, aby odbudowa kraju dotyczyła także dzieci. Musimy mieć pewność, że potrzeby dzieci zostaną rzetelnie rozpoznane, a ich sprawy zawsze stawiane będą na pierwszym miejscu - podkreśla szef komunikacji w biurze UNICEF na Haiti Edward Carwardine.

Dulska przypomina, że UNICEF rozpoczął akcję ratunkową już kilka godzin po tragedii. Dziś, wspólnie z partnerami, obejmuje opieką ponad milion osób, działając w kilku kluczowych obszarach: opieka medyczna, dostęp do wody i urządzeń sanitarnych, walka z niedożywieniem, zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa i edukacja.

d1t4djx

Pitna woda zapewniana jest 1,2 mln osobom dziennie, dodatkowo UNICEF dostarczył ponad 2,3 tys. latryn. Szczepienia objęły już ponad 104 tys. dzieci. Działają już 23 tzw. dziecięce namioty, gdzie matki otrzymują fachową pomoc w opiece nad najmłodszymi dziećmi. UNICEF dostarczył także m.in. 875 zestawów tzw. szkoły w pudełku, każdy dla 80 dzieci, ponad 3,7 tys. zestawów rekreacyjnych, jak również 1,4 tys. szkolnych namiotów. Pomoc UNICEF w obszarze edukacji objęła około 170 tys. dzieci. UNICEF przeszkolił także 150 pracowników socjalnych, którzy pomagają w łączeniu rodzin i odnajdywaniu krewnych dzieci pozbawionych opieki.

- Bez względu na to, czy swoje wysiłki koncentrujemy na edukacji, żywieniu czy ochronie, wszystkie działania zmierzają do jednego: zbudować Haiti przyjazne dzieciom. Skala tragedii jest niewyobrażalna, ale widząc, z jakim zaangażowaniem pracuje UNICEF i jak bardzo mieszkańcy Haiti chcą powrotu normalności, wierzę, że to się uda. Kluczowe jest wsparcie społeczności międzynarodowej - podkreśla dyrektor UNICEF Polska Marek Krupiński.

Pomoc UNICEF dla dzieci na Haiti nie byłaby możliwa, gdyby nie natychmiastowe i hojne wsparcie darczyńców z całego świata, w tym z Polski. Łącznie UNICEF przekazał ponad 186,6 mln dolarów na pomoc dzieciom dotkniętym trzęsieniem ziemi na Haiti, z czego polski oddział UNICEF - ponad 2,2 mln zł.

d1t4djx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t4djx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj