Trwa ładowanie...
syria
27-10-2016 08:05

"Die Welt": Rosja sprawdza zwartość NATO

• Rosyjski lotniskowiec, który prezydent Władimir Putin wysłał do Syrii, wzmacnia wpływy Rosji na Morzu Śródziemnym - pisze "Die Welt"
• Dodaje, że pomysł zatankowania okrętu w hiszpańskiej Ceucie należy traktować jako test na zwartość zachodniego sojuszu

Share
"Die Welt": Rosja sprawdza zwartość NATOŹródło: defenceimagery.mod.uk
d70zfh1

"Lotniskowiec nie jest wycieczkowym parowcem, lecz pływającym lądowiskiem. A gdy jest to w dodatku rosyjski okręt (...), który bierze kurs na strefę walk w Aleppo (w Syrii), to nie tylko budzi to zainteresowanie okolicznych krajów, lecz także wywołuje polityczny niepokój, podejrzenia i pytania, jak należy postępować z nieproszonym gościem, gdy po drodze, jak teraz w hiszpańskiej Ceucie, poprosi o ropę na dalszą podróż" - pisze autor komentarza, niemiecki historyk Michael Stuermer.

Wzmocniona rosyjska obecność wojskowa we wschodniej części Morza Śródziemnego, już i tak zabezpieczona dzięki portowi w syryjskim Tartusie, otwiera nowe opcje - ocenia historyk, uważany za znawcę Rosji.

"Myśl, że odmawiając kilku ton ropy, można skłonić prezydenta Rosji do zmiany polityki wojennej, jest czystą fantazją. Relacje między Rosją a Zachodem są już teraz wystarczająco złe" - pisze Stuermer.

d70zfh1

Jego zdaniem trudno sobie wyobrazić, że Rosjanie wypłynęli z pustym do połowy zbiornikiem paliwa. "Kwestia tankowania w jednym z portów krajów NATO zapewne miała być testem dla zachodniego Sojuszu i wpędzić go w kłopoty" - czytamy w "Die Welt".

Komentator chwali sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga za "rozsądną decyzję" o scedowaniu na Hiszpanów odpowiedzialności za ten problem. "Deeskalacja była w tej sytuacji najlepszym posunięciem" - ocenia Stuermer.

Komentator zaznacza na zakończenie, że odkrycie przez dowódcę rosyjskiej flotylli, iż jednak dysponuje wystarczającą ilością paliwa, należy do "zagadek, które rosyjska polityka chętnie zadaje reszcie świata".

Moskwa zdementowała w środę "spekulacje zagranicznych mediów", jakoby planowano zawinięcie lotniskowca Admirał Kuzniecow do hiszpańskiej Ceuty w celu uzupełnienia paliwa. Tymczasem według hiszpańskiego MSZ Rosja wycofała wniosek o zawinięcie tego okrętu do Ceuty.

d70zfh1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d70zfh1
d70zfh1
Więcej tematów