ŚwiatDialog Watykanu z lefebrystami będzie kontynuowany

Dialog Watykanu z lefebrystami będzie kontynuowany

Zgodnie z przewidywaniami spotkanie Benedykta XVI z przedstawicielem lefebrystów, biskupem Bernardem Fellayem, nie przyniosło zasadniczego przełomu, ale można mówić o pewnym postępie.

29.08.2005 15:25

Zapowiedziano, że dialog Watykanu z Bractwem świętego Piusa X będzie kontynuowany, by osiągnąć pełną jedność. To pierwsza tak jasna deklaracja w 17-letniej historii schizmy.

Rzecznik Stolicy Apostolskiej Joaquin Navarro-Valls oświadczył, iż audiencja w Castel Gandolfo odbyła się w "klimacie miłości dla Kościoła i pragnienia osiągnięcia doskonałej jedności". Mimo świadomości trudności, ukazano pragnienie postępowania stopniowego i w rozsądnym tempie - zaznaczył Navarro-Valls.

Benedyktowi XVI towarzyszył podczas spotkania z biskupem Fellayem kardynał Dario Castrillon Hoyos, który stoi na czele powołanej przez Jana Pawła II komisji Ecclesia Dei do spraw dialogu z lefebrystami. Jej członkiem był także do konklawe kardynał Joseph Ratzinger.

Bractwo św. Piusa X założył w roku 1969 wcześniejszy ordynariusz archidiecezji Dakaru, abp Marcel-Francois Lefebvre, skupiając w nim przeciwników liturgicznych i doktrynalnych reform Soboru Watykańskiego II. Szczególny opór wśród zwolenników Lefebvre'a wzbudzały dialog ekumeniczny, nowa definicja wolności religijnej, zmiany w strukturze organizacyjnej Kościoła oraz "zdewastowanie" liturgii poprzez wprowadzenie do niej języków narodowych.

W roku 1988 abp Lefebvre zdecydował się na pełne zerwanie ze Stolicą Apostolską, wyświęcając bez zgody papieża czterech biskupów. Zgodnie z prawem kanonicznym, zarówno celebrans święceń, jak i jego czterej nominaci - w tym Bernard Fellay - zostali objęci ekskomuniką.

Watykan do ostatniej chwili starał się utrzymać poniedziałkową audiencję w tajemnicy, nie było jej nawet w planie spotkań papieża na ten dzień. Sam Fellay poinformował, że zwrócił się do Benedykta XVI o audiencję, by prosić o zdjęcie ekskomuniki i zgodę na odprawianie mszy świętej w rycie trydenckim.

Lefebvre zmarł w 1991 roku, od 1994 roku sekretarzem generalnym Bractwa św. Piusa X jest 47-letni obecnie biskup Fellay.

Według samych lefebrystów, są oni obecni w 26 krajach świata, skupiając około 450 księży i 180 seminarzystów. Główne ośrodki Bractwa znajdują się we Francji, Niemczech i Szwajcarii.

Komentatorzy podkreślają, że choć szybki powrót lefebrystów do Kościoła wydaje się niemożliwy, szanse na znaczący postęp w dialogu z nimi za pontyfikatu Benedykta XVI są dosyć duże. Nowy papież nie kryje sympatii dla ich stanowiska w co najmniej jednej sprawie - ogólnego zezwolenia na odprawianie mszy świętej w języku łacińskim, bez wcześniejszego występowania do władzy duchownej o zgodę na to.

Sylwia Wysocka

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)