Diagnoza Społeczna 2015: Polacy mają mniej stresu i więcej pieniędzy
Mamy mniej stresu i więcej pieniędzy - wynika z Diagnozy Społecznej 2015. Rekordowe 81,2 proc. z nas pozytywnie ocenia swoje życie - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Według autora opublikowanej w środę Diagnozy prof. Janusza Czapińskiego z UW powód tego, że czujemy się szczęśliwi i spełnieni jest prosty: lepiej zarabiamy i coraz mocniej wierzymy we własne możliwości.
Jak wynika z badań, dochody przeciętnego gospodarstwa domowego w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosły o 314 zł i wynoszą 3450 zł (netto).
To wystarczy, by podnieść poczucie zadowolenia z sytuacji finansowej - deklaruje 1/3 badanych. Dla porównania w 1991 r. takich osób było tylko 10 proc. A według ostatniej Diagnozy z 2013 r. odsetek dobrze oceniających swoją kondycję materialną był mniejszy o 5 pkt. proc. niż obecnie.
Poczucie szczęścia przekłada się na wszystkie strefy życia. Większość uważa, że ma udane życie rodzinne i zawodowe. Zadowolenie z małżeństwa i potomstwa deklaruje ponad 80 proc. badanych.
W efekcie tego wszystkiego zmniejsza się poziom stresu i objawów depresji. Nawet kontakty z urzędnikami wyraźnie się w ostatnich latach poprawiły - wskazuje "DGP".
Diagnoza Społeczna została przygotowana po raz ósmy.