Polska"Diagnoza społeczna 2000": polski raport o biedzie

"Diagnoza społeczna 2000": polski raport o biedzie

W ciągu ostatnich 10 lat najgorzej żyło się rodzinom wiejskim, wielodzietnym i niepełnym - wynika z publikacji "Diagnoza społeczna 2000". Publikacja podsumowuje warunki i jakość życia Polaków po 10 latach transformacji. Jej wydawcami są: Rada Monitoringu Społecznego, Wyższa Szkoła Pedagogiczna Towarzystwa Wiedzy Powszechnej i Polskie Towarzystwo Statystyczne.

Według autorów publikacji, najniższymi dochodami dysponują gospodarstwa domowe utrzymujące się z niezarobkowych źródeł, rodziny rolników, rodziny wielodzietne i niepełne. Dochody gospodarstw domowych są tym mniejsze, im mniejsza miejscowość ich zamieszkania.

Niemal co druga rodzina oceniała, że jej sytuacja finansowa się pogarsza i z roku na roku jest gorsza. Połowa badanych gospodarstw deklarowała, że ma długi. Co piąta rodzina nie uiszczała również w terminie czynszu i stałych opłat za media.

W lutym 2000 r. poniżej granicy niedostatku (skorygowanego minimum socjalnego) żyło 30% badanych. Wedle subiektywnych odczuć respondentów, w sferze biedy pozostawało 65% z nich.

W okresie transformacji nie zmienił się system wartości Polaków. Nadal najwyżej cenią zdrowie (64%), udane małżeństwo (60%), dzieci (45%), pieniądze (41%) i pracę (33%).

Tylko niecałe 8% badanych twierdziło, że reformy po 1989 r. się nie udały. Ale 52% osób uważało, że przed tym rokiem żyło im się lepiej. (mk)

diagnozaspołecznapublikacja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)