Trwa ładowanie...
d40ra7n

"Der Spiegel": niemiecka prokuratura kontra Facebook

• Niemiecki sąd wdrożył śledztwo przeciwko kierownictwu Facebooka • Śledztwo wszczęto w zw. z podejrzeniem o podżeganie do nienawiści na tle różnic narodowościowych • To pierwszy taki przypadek w historii niemieckiego wymiaru sprawiedliwości
Share
"Der Spiegel": niemiecka prokuratura kontra Facebook
Źródło: Fotolia, Fot: mtkang
d40ra7n

Wśród podejrzanych znajdują się szef amerykańskiego koncernu Mark Zuckerberg, dyrektor firmy Sheryl Sandberg oraz czołowy lobbysta Facebooka na Europę Richard Allan i Eva-Maria Kirschsieper.

Postępowanie wyjaśniające zostało wdrożone w związku z zawiadomieniem o przestępstwie złożonym przez adwokata z Wuerzburga Chan-jo Junga, który zarzucił menedżerom Facebooka tolerowanie wezwań do popełnienia morderstwa, groźby użycia przemocy, kwestionowania Holokaustu i innych przestępstw - pisze "Der Spiegel".

Facebook jest zobowiązany do likwidowania wpisów o treści niezgodnej z prawem natychmiast po ich wykryciu. Adwokat dołączył do pozwu listę z przykładami, które mają świadczyć o tym, że portal pomimo wielokrotnych wezwań nie robi tego. Facebook albo nie reaguje na wezwania, albo twierdzi, że wpisy są nieszkodliwe.

d40ra7n

Podobne zawiadomienie skierowane do prokuratury w Hamburgu nie doprowadziło do wszczęcia postępowania. Prokuratorzy argumentowali, że podejrzani przebywają poza zasięgiem niemieckiego wymiaru sprawiedliwości.

Polityka stosowana przez Facebook - portal społecznościowy z ok. 1,6 miliarda użytkowników - w kwestii publikowania niektórych treści wielokrotnie wywoływała publiczne oburzenie i zmuszała portal do cofania decyzji ocenianych jako kontrowersyjne.

d40ra7n

Podziel się opinią

Share
d40ra7n
d40ra7n
Więcej tematów