"Der Spiegel": Niemcy martwią się kryzysem
Większość Niemców nie chce, by ich kraj w dalszym ciągu pomagał finansowo krajom mocno dotkniętym kryzysem - wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego na zlecenie tygodnika "Der Spiegel". Do krajów tych Niemcy zaliczają przede wszystkim Grecję, Hiszpanię, Portugalię, Włochy oraz- ostatnio- Cypr.
Pogląd niemieckiej kanclerz Angeli Merkel na sposób radzenia sobie z kryzysem jest znany - zamiast polityki wzrostu opowiada się ona za polityką drakońskich oszczędności, uważając emisję euroobligacji za błąd.
Do tej pory Niemcy uważali, że kryzys dotyczy wszystkich, tylko nie ich. Obecnie, jak wynika z sondażu, które wyniki publikuje "Der Spiegel", martwią się oni o kryzys i to, w jaki sposób radzi sobie z nim niemiecki rząd. Niepokoją się inflacją, aż 69 proc. badanych boi się dużych podwyżek cen, a tylko 30 proc. uważa, że na razie nie ma się czym przejmować. Dla kraju, który pamięta jeszcze czasy międzywojennej hiperinflacji, inflacja jest bardzo istotną kwestią - pisze niemiecki tygodnik na swoich stronach internetowych.
Z ankiety wynika także, że Niemcy martwią się o swoje oszczędności (48 proc.) oraz przyszłe emerytury (47 proc.) Zdecydowana większość, bo aż 74 proc., chciałaby większej kontroli budżetów państw członkowskich przez wspólną europejską instytucję lub europejskiego ministra finansów.
Nieco ponad połowa (54 proc.) ankietowanych jest zdania, że walka o zachowanie wspólnej europejskiej waluty nie powinna być priorytetem, jeśli odbędzie się to kosztem Niemiec.