Departament Stanu USA apeluje do polskich władz. Jest stanowcza reakcja MSZ
Robi się gorąco na linii Polska i USA. Departament Stanu zareagował na zmiany w prawie dotyczące władzy sądowniczej. MSZ już wydało ostre oświadczenie. - Jesteśmy zaskoczeni, że rzecznik Departamentu Stanu USA zajął publiczne stanowisko dotyczące ustaw oczekujących na uchwalenie w Polsce - czytamy w komunikacie.
Departament Stanu USA wydał oświadczenie ws. sytuacji w Polsce. Rzecznik prasowy Heather Nauertna konferencji prasowej powiedziała, że Polska jest bliskim sojusznikiem USA, które z uwagą monitorują sytuację w Polsce i przeprowadzane w naszym kraju reformy sądownictwa.
- Jesteśmy zaniepokojeni działaniami legislacyjnymi polskiego rządu, które wydają się ograniczać władzę sądowniczą i potencjalnie mogą osłabić system prawny. Obserwujemy sytuację oraz prowadzone są rozmowy pomiędzy przedstawicielami najwyższych urzędów USA i Polski - powiedziała Nauert.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Oświadczenie pojawiło się również na stronie internetowej Departamentu Stanu oraz na Twitterze. Czytamy w nim, że "USA wzywa Polskę do zapewnienia, że wszelkie reformy sądownictwa nie naruszają konstytucji i szanuje niezawisłość".
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Ministerstwo Spraw Zagranicznych postanowiło zareagować na komunikat. "Jesteśmy zaskoczeni, że rzecznik prasowy Departamentu Stanu USA wypowiada się publicznie w sprawie ustaw oczekujących na uchwalenie w Polsce" - czytamy w oświadczeniu na stronie MSZ.
Polski ambasador w Waszyngtonie Piotr Wilczek krytykuje amerykański rząd
"Fakt, że proces legislacyjny jest w toku, czyni takie wypowiedzi przedwczesnymi. Reforma wymiaru sprawiedliwości nie będzie miała wpływu na niezależność sądów czy sędziów a jej celem jest odzyskanie szacunku obywateli do systemu sądownictwa. Proponowane w Polsce reformy są zgodne z duchem systemów sądowych obowiązującym w innych krajach europejskich" - zaznaczono.
Zareagował również polski ambasador w Waszyngtonie Piotr Wilczek. "Nie wyobrażam sobie, by polski rząd komentował trwający proces legislacyjny w jakimkolwiek kraju. Nie wiem dlaczego amerykański rząd czuje się upoważniony, by tak robić" - napisał na Twitterze.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Szydło: nie damy się zastraszyć polskim i zagranicznym obrońcom interesów elit
Wcześniej Beata Szydło w orędziu wyjaśniła, że "sądy funkcjonują źle; odpowiadamy na powszechne oczekiwanie Polaków, którzy chcą, by działały one sprawnie i uczciwie - powiedziała premier.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
- Państwa niepokój może wywoływać atmosfera, jaka panuje wokół reformy sądownictwa - mówiła Szydło. Według niej awantury pokazywane w mediach wzbudza opozycja, która dziś określa się jako "totalna".
- A przecież w poprzedniej kadencji ci sami politycy przekonywali, że reprezentują racjonalną i niekonfliktową stronę sceny politycznej - podkreśliła premier.