Trwa ładowanie...
d2h10n6

Demonstracja kobiet przed pałacem prezydenckim w Kairze

Dziesiątki kobiet zebrały się na czuwaniu przed pałacem prezydenckim w Kairze, rzucając wyzwanie prawu ograniczającemu możliwość społecznych protestów i żądając uwolnienia tysięcy więźniów skazanych za naruszenie tego kontrowersyjnego prawa.

Share
d2h10n6

Organizatorki tej akcji podkreśliły, że nie zwracały się o zgodę władz na zebranie się w pobliżu pałacu prezydenta Abd el-Fataha es-Sisiego. Policja otoczyła je kordonem. Uczestniczki demonstracji trzymały w rękach zdjęcia więźniów. Były też transparenty z napisem "ramadan nie jest taki sam bez ciebie".

Ustawa obowiązująca w Egipcie od 2013 roku zabrania wszelkich zgromadzeń z udziałem więcej niż pięciu ludzi bez uprzedniej zgody policji. Za jej złamanie grożą wysokie grzywny i kary więzienia. Władze twierdzą, że takie restrykcje są niezbędne, by położyć kres chaosowi, jaki zawładnął Egiptem od czasu rewolty z 2011 roku, kiedy od władzy odsunięty został Hosni Mubarak.

Aktywiści społeczni mówią, że celem tej ustawy jest stłumienie wszelkiej krytyki władz. Za jej naruszenie ukarano już tysiące ludzi; niektórzy usłyszeli wyroki do 15 lat więzienia.

Nie ma informacji o zatrzymaniach podczas niedzielnej demonstracji kobiet.

d2h10n6

Podziel się opinią

Share
d2h10n6
d2h10n6
Więcej tematów