PolskaDemokraci.pl prezentują program

Demokraci.pl prezentują program

Restrukturyzacja długów ZOZ-ów, powołanie w resortach wiceministrów ds. dialogu społecznego, obsada stanowisk sędziowskich oraz stanowisk kierowniczych w policji i w prokuraturze w drodze konkursu czy inwestycje w mieszkalnictwo - to niektóre z postulatów programowych Partii Demokratycznej - demokraci.pl.

29.06.2005 | aktual.: 29.06.2005 19:17

Roboczą wersję programu Demokraci udostępnili w środę, ma on być teraz skierowany do konsultacji środowiskowych.

Jednym z priorytetów programowych partii jest wsparcie budowy społeczeństwa obywatelskiego - Demokraci chcą m.in. powołania w każdym z resortów wiceministra, który miałby wspierać dialog społeczny i obywatelski.

Partia chce też powołania 20-osobowej Rady Działalności Pożytku Publicznego, w ramach której odbywać miałyby się konsultacje społeczne. Rada ma się składać w połowie z przedstawicieli sektora publicznego, a w połowie - z organizacji pozarządowych.

Demokraci postulują dalszą decentralizację państwa i odpartyjnienie samorządów. Partia opowiada się m.in. za tym, aby wojewodowie byli urzędnikami służby cywilnej.

Partia chce uruchomienia programu rozwoju mieszkalnictwa, który pozwoliłby na zwiększenie liczy budowanych mieszkań do 150 tys. rocznie oraz na wyremontowanie 750-900 tys. mieszkań do roku 2015. Mieszkania na wynajem stanowiłyby 15-20% ogólnej liczby budowanych mieszkań.

W ramach polityki zdrowotnej Demokraci postulują m.in. restrukturyzację długu publicznych ZOZ-ów, utworzenie sieci szpitali publicznych niepodlegających prywatyzacji oraz wprowadzenie dobrowolnych dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. Partia chce, aby stanowiska dyrektorów ZOZ-ów obsadzać w drodze konkursu. Zakazane byłoby łączenie funkcji dyrektora z działalnością medyczną w tym samym zakładzie pracy.

W ramach wsparcia rodziny partia planuje zwiększenie liczby miejsc w przedszkolach i żłobkach oraz świetlicach szkolnych. Chce też wprowadzenia przepisów umożliwiających skuteczną egzekucję alimentów, a także przechodzenie na wcześniejszą emeryturę osób opiekujących się członkiem rodziny wymagającym stałej troski.

Demokraci postulują objęcie nauką szkolną sześciolatków oraz wprowadzenie nauczania dwóch języków obcych w szkole podstawowej. Chcą upowszechnienia studiów doktoranckich poprzez podniesienie wysokości stypendiów doktoranckich do poziomu średniej krajowej oraz zapewnienie doktorantom uprawnień pracowniczych. Edukację niezamożnej młodzieży ma wspierać specjalny fundusz stypendialny.

Obsada stanowisk sędziów - postulują Demokraci - powinna odbywać się na zasadach konkursu, do którego mogłyby przystąpić osoby legitymujące się co najmniej 10-letnim stażem w jednym z zawodów prawniczych. W drodze konkursu powinny też być obsadzane stanowiska kierownicze w policji oraz prokuraturze. W strukturze tej ostatniej partia chce zlikwidować co najmniej jeden szczebel, ponieważ obecna struktura "rozmywa odpowiedzialność". Demokraci opowiadają się za nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, m.in. wprowadzającą w strukturach Instytutu rzecznika ochrony interesu osób pomówionych. Upubliczniane decyzje IPN mają być poddane kontroli sądowej.

W kwestii polityki zagranicznej partia popiera m.in. integrację polityki zagranicznej UE. Opowiada się za liberalizacją handlu ze Wschodem, chce wspierać demokratyczną opozycję na Białorusi.

Założenia strategii podatkowej Demokratów przedstawił już wcześniej wiceprzewodniczący partii Jerzy Hausner. Przewiduje ona m.in. jednolitą 19-procentową stawkę podatków PIT, CIT i VAT oraz ulgi podatkowe dla rodzin, przedsiębiorców i osób najmniej zarabiających.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)