ŚwiatDemokraci chcą wstrzymać fundusze na tarczę w Polsce

Demokraci chcą wstrzymać fundusze na tarczę w Polsce

Z inicjatywy demokratycznej kongresmanki
Ellen Tauscher podkomisja Izby Reprezentantów ds. sił
strategicznych uchwaliła wstrzymanie funduszy na budowę
amerykańskiego systemu antyrakietowego
w Polsce.

03.05.2007 | aktual.: 03.05.2007 19:17

Podkomisja przegłosowała w środę czasowe wstrzymanie 160 milionów dolarów na budowę 10 silosów dla rakiet przechwytujących w Polsce, chociaż jednocześnie zaakceptowała wydatek 150 mln dolarów na budowę radaru w Czechach - dodatkowego komponentu systemu NMD.

Rzecznik Agencji Obrony Rakietowej (MDA) przy Pentagonie Rick Lehner powiedział jednak, że nie należy jeszcze z tego wnioskować, iż budowa tarczy będzie wstrzymana, ponieważ droga do uchwalenia ostatecznej ustawy jest daleka.

To nie jest ostateczna ustawa; jej treść musi jeszcze przejść przez trzy dalsze komisje. To długi proces. Co rok przechodzimy przez to, ustawa o budżecie obronnym będzie uchwalona dopiero na jesieni- powiedział Lehner.

W Kongresie wszakże większość mają obecnie Demokraci, którzy krytycznie oceniają wiele programów zbrojeniowych administracji George'a Busha.

Kongresmanka Tauscher, przewodnicząca podkomisji, powiedziała, że należy poczekać z budową tarczy, aby dać czas na przedyskutowanie jej celowości. Jej zdaniem administracja prezydenta Busha, która forsuje to przedsięwzięcie, powinna konsultować budowę tarczy z NATO i "uczynić ją częścią systemu NATO-wskiego".

Administracja Busha sprzeciwia się jednak włączeniu NMD do systemu NATO-wskiego, gdyż obawia się, że powolny proces podejmowania decyzji w gronie ponad 20 państw nadmiernie opóźni realizację programu.

Podkomisja kongresmanki Tauscher przegłosowała także obcięcie 760 milionów dolarów z planowanego przez rząd budżetu MDA na przyszły rok w wysokości 8,9 miliarda dolarów.

Wstrzymano w tym m.in. 400 mln dolarów na program budowy laserów mających zestrzeliwać rakiety nieprzyjaciela w początkowej fazie lotu.

Tomasz Zalewski

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)