Trwa ładowanie...
09-05-2006 19:35

Delfiny poznają się po imieniu

Delfiny mają swoje "imiona" - charakterystyczne gwizdy, które wykorzystują do rozpoznawania się i wzajemnej komunikacji - oświadczyli amerykańscy naukowcy. Każdy delfin, oprócz własnego imienia, zna i rozróżnia "po imieniu" całą najbliższą rodzinę i przyjaciół.

Delfiny poznają się po imieniuŹródło: AFP
d3ugnbs
d3ugnbs

Wiele gatunków zwierząt komunikuje się za pomocą dźwięków, np. okazując niezadowolenie albo próbując nawiązać kontakt ze swoją grupą. Delfiny potrafią jednak o wiele więcej niż inni przedstawiciele świata zwierząt. Posiadają bowiem wyjątkowo skomplikowany system porozumiewania się, który często przypomina badaczom język.

Jednym ze sposobów komunikowania się delfinów są krótkie gwizdy o zmiennej częstotliwości. Są wśród nich tzw. gwizdy indywidualne - inne dla każdego osobnika.

U każdego delfina już w pierwszym roku życia zaczyna kształtować się charakterystyczny tylko dla niego gwizd, którym potem posługuje się do końca życia. Staje się on jego znakiem rozpoznawczym, dzięki któremu zwierzęta mogą się wzajemnie identyfikować.

Naukowcy z Uniwersytetu Północnej Karoliny w Wilmington zaczęli się jednak zastanawiać, czy delfiny potrafią rozpoznawać inne po dobrze im znanym "głosie" - w rodzinie i w stadzie. A może gwizdy pełnią funkcję imienia, które można zrozumieć niezależnie od tego, kto je wypowie i jakim głosem.

d3ugnbs

Postanowili zbadać reakcje 14 delfinów butlonosych z populacji w Sarasota Bay na Florydzie na gwizdy innych osobników (zarówno znanych im, jak i obcych), odtwarzane przez podwodne głośniki. Na potrzeby eksperymentu gwizdy zostały jednak komputerowo przetworzone - usunięto z nich indywidualne cechy głosu poszczególnych osobników.

Dziewięć z 14 delfinów biorących udział w eksperymencie częściej reagowało na gwizdy, którymi oryginalnie przedstawiają się jego krewni i bliscy.

Potwierdza to teorię, że charakterystyczne gwizdy to delfinie imiona, przypisane każdemu osobnikowi w grupie. Delfiny rozpoznają imiona swoje lub najbliższych im zwierząt, nawet jeśli wypowiada je nieznany im "głos" - opisują badacze w artykule opublikowanym na łamach czasopisma "Proceedings of the National Academy of Sciences".

d3ugnbs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ugnbs
Więcej tematów