Trwa ładowanie...
d1wf7ew

Delegacja z Polski spotkała się z przedstawicielami Komisji Weneckiej

• Komisja Wenecka 10 czerwca wyda opinię nt. nowelizacji ustawy o policji
• Na rozmowy w tej sprawie do Wenecji udała się polska delegacja
• Szef KW: projekt opinii jest dość długi
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przewodniczący Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio
Przewodniczący Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
d1wf7ew

Polska delegacja, która przybyła na obrady Komisji Weneckiej, spotkała się, w przeddzień sesji plenarnej, z przedstawicielami tego gremium. W piątek Komisja przyjmie opinię ws. nowelizacji ustawy o policji, zmieniającej m.in. zasady inwigilacji.

Na czele polskiej delegacji w Wenecji stoi podsekretarz stanu w MSZ Aleksander Stępkowski.

Rozmowa przedstawicieli KW, organu doradczego Rady Europy, i polskiej delegacji, w której udział wzięli m.in. sprawozdawcy - autorzy projektu opinii na temat nowelizacji ustawy o policji, miała charakter wstępny, a jej celem było wyjaśnienie konkretnych kwestii. Projekt opinii powstał po kwietniowej wizycie delegacji KW w Warszawie i rozmowach, które przeprowadziła.

d1wf7ew

Wcześniej odbyła się narada podkomisji KW, która również, ale tylko w swoim gronie, dyskutowała na temat projektu opinii i propozycji ewentualnych poprawek.

Przewodniczący KW Gianni Buquicchio powiedział, że projekt opinii jest "dość długi". Następnie stwierdził, odnosząc się do ustawy o policji: "Mogę wstępnie powiedzieć, przedstawiając swoje wrażenie, że jest ona lepsza od poprzedniej ustawy. Jest zatem postęp. Pozostają pewne punkty, które jeszcze trzeba poprawić".

- Projekt opinii zostanie prawdopodobnie uzupełniony o poprawki - poinformował Buquicchio.

Przyjęcie projektu przez KW na sesji plenarnej zapowiedziano na piątek rano. Najpierw projekt opinii zostanie przedstawiony, a potem głos zabierze polska delegacja i odbędzie się ogólna dyskusja na forum Komisji.

d1wf7ew

Również w piątek - powiedział Buquicchio - Komisja zostanie poinformowana o tym, co wydarzyło się w Polsce wokół Trybunału Konstytucyjnego od marca, kiedy to KW przyjęła krytyczną opinię w sprawie dotyczącej TK ustawy. Jak wyjaśnił, zostanie przedstawiona tylko krótka informacja, gdyż zazwyczaj nie ma żadnej dyskusji na ten temat.

- Komisja po prostu słucha - powiedział jej szef, zastrzegając, że nie można wykluczyć, że ktoś z komisji zada dodatkowe pytania. - Nie ma żadnej nowej opinii - zapewnił.

- Przedstawienie informacji jest praktyką stosowaną w pracy Komisji Weneckiej. Po wydaniu podczas poprzedniej sesji opinii na temat różnych krajów, część porannego posiedzenia poświęcimy na to, co wydarzyło się od tamtego czasu - wyjaśnił Buquicchio.

- Tym razem Komisja m.in. zostanie poinformowana przez sekretariat o tym, co nastąpiło w Polsce, odkąd trzy miesiące temu przyjęliśmy opinię w sprawie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Mamy informację o tym, że w polskim parlamencie powstał zespół ekspertów do spraw problematyki Trybunału w celu wypracowania nowego projektu ustawy. I to wszystko, bo o niczym więcej nie zostaliśmy poinformowani - dodał.

Buquicchio wyraził nadzieję, że "ten zespół wykona poważną pracę i że weźmie pod uwagę rekomendacje Komisji Weneckiej".

Powtórzył, że taka informacja to "zwyczajna praktyka", a nie "szczególny przypadek specjalnie dla Polski".

Z Wenecji Sylwia Wysocka

d1wf7ew

Podziel się opinią

Share
d1wf7ew
d1wf7ew
Więcej tematów