Delegacja z Polski spotkała się z przedstawicielami Komisji Weneckiej
• Komisja Wenecka 10 czerwca wyda opinię nt. nowelizacji ustawy o policji
• Na rozmowy w tej sprawie do Wenecji udała się polska delegacja
• Szef KW: projekt opinii jest dość długi
09.06.2016 | aktual.: 09.06.2016 21:21
Polska delegacja, która przybyła na obrady Komisji Weneckiej, spotkała się, w przeddzień sesji plenarnej, z przedstawicielami tego gremium. W piątek Komisja przyjmie opinię ws. nowelizacji ustawy o policji, zmieniającej m.in. zasady inwigilacji.
Na czele polskiej delegacji w Wenecji stoi podsekretarz stanu w MSZ Aleksander Stępkowski.
Rozmowa przedstawicieli KW, organu doradczego Rady Europy, i polskiej delegacji, w której udział wzięli m.in. sprawozdawcy - autorzy projektu opinii na temat nowelizacji ustawy o policji, miała charakter wstępny, a jej celem było wyjaśnienie konkretnych kwestii. Projekt opinii powstał po kwietniowej wizycie delegacji KW w Warszawie i rozmowach, które przeprowadziła.
Wcześniej odbyła się narada podkomisji KW, która również, ale tylko w swoim gronie, dyskutowała na temat projektu opinii i propozycji ewentualnych poprawek.
Przewodniczący KW Gianni Buquicchio powiedział, że projekt opinii jest "dość długi". Następnie stwierdził, odnosząc się do ustawy o policji: "Mogę wstępnie powiedzieć, przedstawiając swoje wrażenie, że jest ona lepsza od poprzedniej ustawy. Jest zatem postęp. Pozostają pewne punkty, które jeszcze trzeba poprawić".
- Projekt opinii zostanie prawdopodobnie uzupełniony o poprawki - poinformował Buquicchio.
Przyjęcie projektu przez KW na sesji plenarnej zapowiedziano na piątek rano. Najpierw projekt opinii zostanie przedstawiony, a potem głos zabierze polska delegacja i odbędzie się ogólna dyskusja na forum Komisji.
Również w piątek - powiedział Buquicchio - Komisja zostanie poinformowana o tym, co wydarzyło się w Polsce wokół Trybunału Konstytucyjnego od marca, kiedy to KW przyjęła krytyczną opinię w sprawie dotyczącej TK ustawy. Jak wyjaśnił, zostanie przedstawiona tylko krótka informacja, gdyż zazwyczaj nie ma żadnej dyskusji na ten temat.
- Komisja po prostu słucha - powiedział jej szef, zastrzegając, że nie można wykluczyć, że ktoś z komisji zada dodatkowe pytania. - Nie ma żadnej nowej opinii - zapewnił.
- Przedstawienie informacji jest praktyką stosowaną w pracy Komisji Weneckiej. Po wydaniu podczas poprzedniej sesji opinii na temat różnych krajów, część porannego posiedzenia poświęcimy na to, co wydarzyło się od tamtego czasu - wyjaśnił Buquicchio.
- Tym razem Komisja m.in. zostanie poinformowana przez sekretariat o tym, co nastąpiło w Polsce, odkąd trzy miesiące temu przyjęliśmy opinię w sprawie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Mamy informację o tym, że w polskim parlamencie powstał zespół ekspertów do spraw problematyki Trybunału w celu wypracowania nowego projektu ustawy. I to wszystko, bo o niczym więcej nie zostaliśmy poinformowani - dodał.
Buquicchio wyraził nadzieję, że "ten zespół wykona poważną pracę i że weźmie pod uwagę rekomendacje Komisji Weneckiej".
Powtórzył, że taka informacja to "zwyczajna praktyka", a nie "szczególny przypadek specjalnie dla Polski".
Z Wenecji Sylwia Wysocka