Trwa ładowanie...
d33mm3v
07-12-2006 20:25

Delegacja polska przybyła do Wilna, premier Kaczyński oczekiwany w piątek

Polska delegacja rządowa z ministrem skarbu Wojciechem Jasińskim przyleciała wieczorem do Wilna.

d33mm3v
d33mm3v

W piątek w Wilnie oczekiwany jest premier Jarosław Kaczyński, który przełożył o jeden dzień rozpoczęcie swej oficjalnej wizyty na Litwie, m.in. ze względu na trudną sytuację polityczną w kraju i prowadzone w związku z tym w czwartek rozmowy.

Jarosław Kaczyński poinformował litewskiego premiera Gediminasa Kirkilasa o tej zmianie w rozmowie telefonicznej. Polski premier powiedział, że zrobi wszystko, aby przybyć na Litwę w piątek i uczestniczyć w planowanych wydarzeniach - cytuje rzeczniczkę Kirkilasa agencja BNS.

W trakcie wizyty w Wilnie polski premier ma omówić z litewskimi politykami m.in. kwestie współpracy energetycznej i współdziałania obu krajów na forum UE.

Jak poinformował wcześniej dyrektor departamentu spraw zagranicznych w Kancelarii Premiera Krzysztof Miszczak, wizyta Jarosława Kaczyńskiego wpisuje się w "dynamiczny" obraz stosunków dwustronnych między Polską a Litwą. Przypomniał, że w minionym półroczu litewski premier trzykrotnie gościł w Polsce.

d33mm3v

Wizyta polskiego premiera zbiega się ze spotkaniem premierów Rady Bałtyckiej czyli Litwy, Łotwy i Estonii. Choć Polska nie jest członkiem tego gremium, Jarosław Kaczyński - na wyraźną prośbę gospodarzy - spotka się z uczestnikami tego spotkania.

W czasie pobytu w Wilnie premier Kaczyński oficjalnie podziękuje litewskim władzom za poparcie, jakiego udzieliły Polsce w związku z wetem Warszawy w sprawie negocjacji nowej umowy UE-Rosja.

Polska uzależnia zawarcie tej umowy od zniesienia restrykcji handlowych nałożonych przez Moskwę na polskie mięso i produkty roślinne, a także od ratyfikowania przez Rosję Europejskiej Karty Energetycznej i protokołu tranzytowego do niej.

W czasie wizyty polskiego premiera zostanie podpisana umowa o budowie tzw. mostu energetycznego czyli transgranicznego połączenia systemów elektroenergetycznych Litwy i Polski. Koszt technicznej integracji systemów energetycznych obu państw szacowany jest na 1 mld litów (290 mln euro). Oczekuje się, że inwestycja ta zyska finansowe wsparcie Unii Europejskiej.

d33mm3v

Być może podczas pobytu szefa polskiego rządu na Litwie zapadnie decyzja na temat ewentualnego udziału Polski w odbudowie mocy elektrowni atomowej w Ignalinie.

Elektrownia ta zbudowana jeszcze w czasach ZSRR, posiadała reaktory typu czarnobylskiego i uznana została przez specjalistów za niebezpieczną. W 2005 roku Litwa zamknęła blok nr 1, a w traktacie akcesyjnym do Unii Europejskiej Wilno zobowiązało się zamknąć do 2009 roku blok nr 2 tej elektrowni.

Według agencji BNS, ewentualny udział Polski w budowie nowej elektrowni atomowej w Ignalinie może zostać włączony do porządku spotkania szefów rządów Litwy, Łotwy, Estonii i Polski.

d33mm3v

We współpracę obu krajów w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego wpisuje się również kupno przez PKN Orlen litewskiej rafinerii w Możejkach. Transakcja zostanie sfinalizowana 15 grudnia.

Na przełomie maja i czerwca tego roku PKN Orlen zawarł umowę kupna 53,7% akcji Możejek, należących do upadającego rosyjskiego koncernu Jukos za 1,49 mld USD oraz umowę nabycia od rządu Litwy 30,66% akcji rafinerii za 852 mln USD.

Premierzy Kaczyński i Kirkilas wezmą w piątek udział w spotkaniu ze studentami Uniwersytetu Warszawskiego i Wileńskiego. Kaczyński spotka się ponadto z uczniami szkoły polskiej im. Władysława Syrokomli.

Na wileńskim cmentarzu Antokolskim Jarosław Kaczyński złoży wieniec pod pomnikiem Ofiar Interwencji Sowieckiej 13 stycznia 1991 r. i pod krzyżem upamiętniającym żołnierzy polskich poległych w latach 1919/1920.

Odwiedzi również Cmentarz na Rossie, gdzie złoży wieniec na grobie matki Józefa Piłsudskiego.

Małgorzata Dragan

d33mm3v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33mm3v
Więcej tematów