Deklaracja szczytu azjatyckiego
Uczestnicy szczytu (AFP)
Na odbywającym się w Kazachstanie szczycie azjatyckim przyjęto we wtorek "Akt z Ałma
Aty" - zakładający zacieśnienie współpracy regionalnej, budowę środków zaufania i wspólne zwalczanie terroryzmu.
04.06.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Uczestnicy spotkania zobowiązali się także, że nie będą wspierać separatystycznych ruchów w innych krajach.
W odrębnym dokumencie - Deklaracji o zwalczaniu terroryzmu - zebrani w Ałma Acie przywódcy państw zaapelowali o nawiązanie dialogu między cywilizacjami.
W Deklaracji podkreślono, że świat nie może pozwolić, by działania terrorystów wciągnęły poszczególne kraje w konflikty religii, kultur i cywilizacji. Sygnatariusze Deklaracji zobowiązali się także, że uczynią wszystko, by nie dopuścić do przekształcenia się globalnej wojny z terroryzmem w wojnę przeciwko kulturom, religiom czy narodom.
W kazachskiej Ałma Acie od poniedziałku trwa spotkanie przywódców państw regionu, zwołane pod egidą Konferencji Współpracy i Budowania Środków Zaufania w Azji (CICA). Inicjatorem grupy - wzorowanej na europejskiej OBWE - był prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew.
Jest to konferencja przywódców kilkunastu państw - Azji środkowej, Indii, Pakistanu, Rosji i Chin, reprezentowany jest też Egipt, są również obserwatorzy z Iranu oraz przedstawiciele Izraela i Palestyńczyków. Konferencja odbywa się przede wszystkim pod znakiem konfliktu indyjsko-pakistańskiego. (reb)